Sorin Grindeanu, fost ministru in Guvernul Ponta, vrea o modernizare rapida a comunei Lenauheim (P)

Candidatul PSD pentru președinția Consiliului Județean Timiș a identificat o serie de oportunități ce pot fi valorificate

Lenauheim

Comuna Lenauheim e una dintre cele mai mari din județul Timiș, cu un potențial economic și social încă nevalorizat suficient. Chiar dacă distanța până la Timișoara poate fi parcursă cu mașina în mai puțin de o oră, localitatea, care are două sate aparținătoare mari – Grabaț și Bulgăruș – stagnează de ani buni. Lipsește o viziune administrativă și economică reală, inițiativele locale nu au ecou la nivel județean sau național. În timp ce multe comune chiar izolate ale județului, ceea ce nu e cazul aici, au cunoscut o adevărată înflorire în anii de după 1989, Lenauheim pare a fi o localitate blocată total. Cu un potențial uman valoros, Lenauheim poate mai mult acum, mai ales după ce Partidul Social Democrat Timiș a desemnat-o drept candidat pentru funcția de primar pe Melanie-Gabriela Mateaș, cadru didactic în comună, o reprezentantă de frunte a comunității. Președintele PSD Timiș, Sorin Grindeanu, fost ministru al comunicațiilor, ne-a declarat că e preocupat de modernizarea comunei, iar alegerea candidatului a ținut cont de acest lucru. „Lenauheim e o comună de renume în Banat, însă din păcate stagnează de ani buni și nu vedem niciun semn de modernizare. Multe localități modeste din Timiș au o infrastructură modernă, au atras investiții, în timp ce potențialul uriaș al acestei comunități nu a fost valorizat, mai ales în ultimii ani. După cum știți, candidez pentru funcția de președinte al Consiliului Județean Timiș, iar toate sondajele de opinie ne indică o victorie clară la alegerile locale din luna iunie. Sper ca și locuitorii acestei frumoase localități să înțeleagă faptul că doar printr-o conectare la proiectele și programele județene și naționale de dezvoltare pot progresa. Împreună cu echipa noastră de aici și cu deputatul Cătălin Tiuch, pe care l-am responsabilizat pe această comună avem în vedere atragerea de fonduri europene și guvernamentale și derularea unui program ambițios de punere în valoare a apei termale aflată în zona subterană a comunei. De asemenea, trebuie implicați în proiecte specialiștii din localitate, în paralel cu dotarea școlilor și grădinițelor. Avem un candidat valoros aici și o felicit pe doamna Mateaș pentru implicare și mai ales pentru că dorește să schimbe în bine comuna. Știu că e un cadru didactic serios, că provine dintr-o familie de cinste a comunei, că are la rândul ei o familie frumoasă și am încredere în victoria ei”, ne-a declarat deputatul Sorin Grindeanu. Concret, social-democrații au un program administrativ pe următorii ani care vizează: asfaltarea tuturor străzilor, o canalizare funcțională, modernizarea centrelor celor trei localități, asfaltarea drumului dintre Bulgăruș și Uihei, atragerea unor investitori pentru deschiderea unor facilități de relaxare -baze sportive pentru sporturi individuale și de echipă, precum și amenajarea unor piste pentru biciclete.

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

13 comentarii pentru acest articol

Domnule ministru a spus: (May 19th, 2016 at 10:29 )

Când ați fost ultima oară în Lenauheim? Sau știți sa ajungeți fără GPS?

 
anteconbega a spus: (May 19th, 2016 at 11:12 )

Asta e mişto: “Împreună cu echipa noastră de aici și cu deputatul Cătălin Tiuch, pe care l-am responsabilizat pe această comună avem în vedere atragerea de fonduri europene și guvernamentale și derularea unui program ambițios de punere în valoare a apei termale aflată în zona subterană a comunei.” Cu siguranţă că Cătă’ îl va “responsabiliza”, la rându-i, până şi pe Nikolaus Lenau. Sat şvăbesc, candidata frau Melanie nu se poate să nu cunoască vorba veche a neamţului, de pe vremea keiserului Wihwelm al II-ea: “Eine gute Hausfrau hat fünf K zu besorgen: Kammer, Kinder, Küche, Keller, Kleider.” Mai e vreme şi de politică? Uite că e. În fond, în politică merge şi un şpriţ mit termal waser. Unul subteran, evident.

 
Timisoara1 a spus: (May 19th, 2016 at 11:43 )

Ma bucur pentru d-na Mateas si pentru Tiuch, un om care are cunostinta despre fondurile europene destul d emulta si impreuna cu echipa de acolo va gasi cele mai bune solutii de finantare pentru dezvoltarea zonei. Felicitari si succes!!

 
Mihai a spus: (May 19th, 2016 at 11:47 )

Sunt din Grabat, degeaba vine actualul primar si ne promite marea si sarea pentru ca adevarul e ca suntem una din cele mai urate sate din tot judetul! Macar Tiuch a tot venit pe la noi iar Grindeanu e tanar si curat! Suntem satui de toti expiratii!

 
catalin a spus: (May 19th, 2016 at 11:55 )

Lenauheim este una dintre localitatile de frunte,avem nevoie de un primar care sa fie aproape de oameni,sa fie un om respectat,iar Melanie este ceea ce avem nevoie! succes

 
Simona a spus: (May 19th, 2016 at 11:56 )

Într-adevăr comuna nu este la nivelul la care ar trebuie sa fie, dar m-aș bucura enorm ca domnul Grindeanu sa puna in practica dacă va fi ales la Consiliul județean.

 
Mada a spus: (May 19th, 2016 at 12:13 )

Primarul ne promite marea cu sarea,dar satul e jalnic ! Vorbe necorelate cu fapte=0.

 
gheorghe a spus: (May 19th, 2016 at 12:14 )

Sorin Grindeanu si Catalin Tiuch sunt tineri,au initiativa si experienta iar impreuna cu Melanie fac o echipa foarte buna! m-am saturat de minciunile si promisiunile fostului primar

 
CetateanDirect a spus: (May 19th, 2016 at 12:19 )

Felicitari!! Este nevoie de o schimbare la noi in Lenauheim, nu mai putem stagna cum am facut pana acum. Este nevoie d eceva nou, de o schimbare si comparativ cu ce au facut celelalte partide pentru tara noastra, PSD-ul merita respect!! Succes.

 
Ioana a spus: (May 19th, 2016 at 13:26 )

Un om cu idei realizabile…..un om care nu face promisiuni doar de dragul de a spune ceva, un om care doreste rezolvarea problemelor existente! Felicitari Sorin Grindeanu!

 
dan a spus: (May 19th, 2016 at 14:19 )

degeaba vine actulul primar si ne promite marea cu sarea cand se vede de la o posta ca lenauheim alaturi de grabat si bulgarus nu sunt la nivelul la care ar trebui sa fie. mult succes partidului social democrat. avem incredere in voi

 
Simona a spus: (May 19th, 2016 at 14:36 )

Sunt satula de aberațiile primarului, am incredere in tineret, am incredere in sorin grindeanu

 
Vasi a spus: (May 20th, 2016 at 22:38 )

Ce a facut Grindeanu cat a fost ministru?Sa prezinte un raport.

 
* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Gauss topografie timisoara

Administratie vezi arhiva Administratie

CCIAT

Politica vezi arhiva Politica

MNB – Muzeul Național al Banatului

Sport vezi arhiva Sport

Statiunea Buzias

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

Începe sezonul estival pe Aeroportul Timișoara. Curse și legături spre toate colțurile pământului

Vineri, 25 mai, decolează de pe Aeroportul Internațional Timișoara. primele curse charter spre destinații de vacanță Primii pasageri din acest sezon estival care au plecat cu zboruri charter au ajuns deja în Creta, urmând ca după-amiaza să ia calea aerului și primii turiști din acest sezon spre Antalya.
Citeşte tot articolul Citeste articolul Începe sezonul estival pe Aeroportul Timișoara. Curse și legături spre toate colțurile pământului

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Unora li se întâmplă: ești pensionar și te apucă dragul de a munci la stat, pe un post pe care, de obicei, se angajează tinerii absolvenți. I s-a întâmplat și lui Florian Aurelian, care este, din martie, subordonatul Rodicăi Surducan, la Direcția de Asistență Socială a Primăriei Timișoara. Vorbim despre nimeni altul decât soțul Rodicăi Aurelian, șefa Serviciului de Resurse Umane al PMT.
Citeşte tot articolul Citeste articolul Frăția Rodicilor din Primăria Timișoara. Soțul Rodicăi Aurelian, pensionar, s-a angajat la Direcția de Asistență Socială
Error, no Ad ID set! Check your syntax!
Top
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?