Cei mai buni! Timisoara invinge Steaua dupa un meci aprig

Campioana en-titre la rugby, Timișoara Saracens, a întâlnit liderul la zi al Superligii, Steaua București, într-un meci ce se anunță un adevărat cap de afiș al sezonului regulat. Și așa a fost, chiar dacă s-au marcat puncte puține. Bănățenii s-au impus doar cu 8-6, spunem doar, pentru că au dominat jocul de la început și până la sfârșit, și meritau o diferență mai mare de scor! Steaua însă și-a vândut scump pielea și a oferit o replica bună campionilor.

rugby

Bănățenii au început jocul în atac, dar Vlaicu a ratat șansa de a duce vizitatorii în atac, după o lovitură de pedeapsă ratată. Apoi Calafeteanu a „spart” tabela după 20 de minute, transformând o penalitate. A urmat cea mai frumoasă fază din acest campionat, cu o minge recuperată în propriul 22 de bănățeni, care au construit apoi un contraatac devastator, soldat cu eseul la colț al lui Jody Rose, 8-0! până la pauză, Vlaicu a redus din diferență după o lovitură de pedeapsă transformată și tot el a mai adus 3 puncte în repriza secundă, după o decizie controversată a arbitrului Vlad Iordăchescu, un adevărat „om (în) negru” pentru suporterii bănățeni. Bănățenii au dominat și repriza secundă, Vali Calafeteanu, aflat într-o zi nu prea reușită, a ratat două șanse mari de desprindere, dar chiar și asa, fragilul avantaj de 8-6 nu a fost (prea) perturbat! Rezerva Simionescu a reușit pe final două faze defensive de generic și meciul s-a terminat cu victoria bănățenilor! 8-6, un scor mic, dar o victorie atât de mare!!

Militaru, Capatana, Pungea, Muresan, Drenceanu, Ianus, Rus, Burcea, Calafeteanu, Rose, Moala, Tangimana, Sefanaia, Lemnaru si Fercu. Rezerve: Radoi, Aholelei, Maris, Iftimiciuc, Morrison, Pretorius, Conache si Simionescu.