Punct ciupit la Medias! Poli ramane fara victorie in deplasare de 879 de zile

Tactica lui Ionuţ Popa pentru jocul cu Gaz Metan Mediaş a fost la marea ciupeală. Avertizaţi de victoria medieşenilor în faţa campioanei Astra Giurgiu, timişorenii nu au îndrăznit să rişte şi au preferat să se apere pe toate liniile. Omul jocului a fost portarul Straton, care a avut câteva intervenţii excelente, chiar dacă a primit un gol în repriza secundă.

minge de fotbal

Poli Timişoara a câştigat cu 1-0 prima repriză de pe terenul celor de la Gaz Metan Mediaş, chiar dacă gazdele au foat aproape de gol în două rânduri. Eric şi Llulaku au şutat năprasnic, dar de fiecare dată portarul timişorean Straton a intervenit excelent. Poli Timişoara a preferat să joace mai mult pe contraatac, tactică ce i-a ieşit lui Ionuţ Popa. Alex Popovici a primit o pasă de geniu din partea mijlocaşului Doman, în minutul 30, de care atacantul a profitat, reuşind să deschidă scorul şi să o aducă pe Poli în avantaj. A fost momentul în care timişorenii au început să spere la o nouă victorie într-o deplasare în Liga I, după o secetă de 879 de zile! Alb-violeţii au ţinut de rezultat până la finalul primei reprize, jucătorii echipei gazdă fiind apatici în atac.

Repriza secundă s-a desfăşurat după un alt registru, chiar dacă Ionuţ Popa nu a schimbat tactica. Trupa pregătita de Cristi Pustai a masat-o tot mai mult pe Poli în propria jumătate, iar golul egalizator a căzut în cel mai explicabil mod. S-a întâmplat după minutul 70, când Llulaku a profitat de devierea lui Gavra de lângă Bocşan.
Gaz Metan Mediaş a continuat să pună presiune pe defensiva polistă, dar Straton a fost în mână şi a respins fiecare minge trimisă pe poartă de atacanţii medieşeni. Poli a evoluat la fel de fricos şi după ce Gaz Metan a rămas în zece oameni pe teren, în urma eliminării lui Zaharia din minutul 75. Finalul jocului a ilustrat două echipe obosite, care au fost preocupate să nu piardă. Gaz Metan Mediaş – Poli Timişoara s-a terminat la egalitate, 1-1, într-un joc în care prima repriză a fost câştigată de timişoreni, iar cea de-a doua i-a avut câştigători pe medieşeni.

Ionuţ Popa a trimis pe teren următorii jucători: Straton – Străuţ, Scutaru, Bocşan, Novak – Llorente, Artean – Bărbuţ, Cârstocea, Doman – Popovici. Au mai evoluat: Roşu, Drăghici, Neagu.