Punct si de la capat. ASU Poli incepe cu un scor pozitiv anul 2017

Politehnica Timişoara a început sezonul de primăvară cu o deplasare lungă, pe plaiuri bucovinene, la Suceava, în faţa unei echipe ce se descurcă admirabil pe teren propriu. Pe un teren greu, care odată cu trecerea timpului a devenit aproape imposibil, cele două formaţii au arătat un joc bun pentru liga secundă.

Prima repriză a fost echilibrată, Vraciu semnând cele mai mari ocazii pentru gazde, în timp ce de la oaspeţi Teuţ şi Ghinescu au fost aproape de a deschide scorul. La pauză s-a intrat cu egalitate, 0-0, dar lucrurile aveau să se schimbe în partea secundă. Politehnica a început foarte hotărâtă şi şi-a trecut în cont două… bare, prin Motreanu şi Teuţ. A treia încercare a fost cu noroc, deoarece şutul lui Birău de la peste 20 de metri s-a oprit în plasă, 0-1, minutul 54. Bucovinenii au reacţionat rapid, egalând prin Stănescu, tot printr-un şut din afara careului mare, minutul 65, ca apoi, după două ratări ale lui Bădăuţă, gazdele să intre în avantaj, 2-1, minutul 78, gol Dumitriu, pe contraatac. Era însă clar că Poli poate mai mult în acest joc, având şi mai multe şanse de a înscrie, astfel că golul egalizator a picat logic, Bădăuţă, reuşind în sfârşit să îl învingă pe portarul Niga, în minutul 84, 2-2. Partida de pe stadionul Areni s-a încheiat cu scorul de 2-2, un punct foarte muncit de violeţi, care probabil meritau chiar şi mai mult.

Foresta: Niga – D. Bălan (cpt.), D. Lung, Asanache, Drugă – Cerlincă, Dumitriu, Dănilă, Căinari – Bg. Rusu, Vraciu. Au mai jucat: Mutu, Stănescu. Antrenor: Cristian Popovici
Politehnica: Gakos – Motreanu, Bilia, Mera, Galan (cpt.), Ghinescu – Birău, Stancu, Nicolescu, Teuţ – Blănaru. Au mai jucat: Bădăuţă, Gorovei, Ţugui. Antrenor: Sorin Brândescu