Nu mai trageti in Poli!

Au fost de ajuns două eșecuri consecutive ca să apară pesimismul și tot mai multe comentarii negative la adresa lui ACS Poli. E adevărat, e și ghinion, e și frustrant să pierzi în ultimele minute ale unui meci care se îndrepta spre egal din cauza unei greșeli stupide a propriilor jucători (Straton și Bocșan). Dar hai să recunoaștem că și Poli a avut uneori noroc, ca de exemplu în meciul cu Mediașul, câștigat în ultimele minute. Dar nu asta e problema. La un moment dat, după un parcurs excelent în play-out, aceste insuccese tot urmau să vină. E păcat că unul vine chiar cu principala contracandidată la evitarea retrogradării, Chiajna, dar ăsta e fotbalul. Important este ca acum să nu apară panica și defetismul.

Chiar și după aceste eșecuri, Poli a obținut cele mai multe puncte în play-out, după Iași. Și nu e puțin pentru condițiile clubului timișorean. Să nu uităm că a început campionatul cu un pasiv de 14 puncte. Cine credea atunci că Poli mai are șanse de salvare? Ba se făceau glume vizavi de punctele cu care echipa va intra în play-out, în cazul în care termina campionatul regulat cu minus 2 puncte de exemplu. Cu minus unul sau minus patru? Dar uite că s-a făcut aproape imposibilul și Poli e la un pas de salvare. Inclusiv un meci de baraj este salvator, având în vedere valoarea precară a eșalonului doi.

De ce am am spus mai sus că înfrângerile erau, până la urmă, inevitabile? Sunt cel puțin două motive. În primul rând, Poli are un un lot slab și din punct de vedere valoric, și numeric. Am văzut tot felul de comentarii că ar trebui aduși mai mulți jucători. Cu ce bani, domnilor? Nu știți ce se întâmplă la club? Mă repet, fiindcă unii nu știu sau se fac că nu știu, dar se chiar în această lună se împlinesc doi ani de când ehipa n-a mai luat niciun ban public. Fără patron, fără bani de la buget, chiar e o performanță, o minune ce se întâmplă. Ca să nu mai vorbesc că unul dintre așa-zișii acționari ai clubului (Consiliul Județean) mai cere și chirie pe stadion de la echipă..

În al doilea rând, Poli e singura echipă din campionat angrenată în toate cele trei competiții interne. Din nou, mulți comentatori de pe margine acuză faptul că s-a mers aiurea pe toate cele trei fronturi. Într-un fel au dreptate. Dar tot din cauza sărăciei, contează și cele câteva zeci de mii de euro pentru Cupa Ligii. De fapt, orice leuț contează. Să nu uităm, fapt unic în ligile superioare, jucătorii lui Poli au făcut chetă pentru a plăti chiria la stadion pentu un meci din Cupa Ligii. Așa cum au putut din salariul lor modest, care vine cum vine.

Una peste alta, trebuie să avem acum răbdare. Mai sunt patru jocuri care o despart pe Poli de una dintre cele mai spectaculoase „remontada” din fotbalul românesc. C-o fi la baraj, c-o fi direct, nu contează. Iar actorii principali ai acestei spectaculoase reveniri sunt, indiscutabil, antrenorul Ionuț Popa și jucătorii, ale căror sacrificii nu trebuie trecute cu vederea. Că se mai fac greșeli tactice e adevărat. Dar hai să ne uităm câte greșeli fac unii ca Zidane sau Ancelotti, ca să dau două nume la întâmplare. Și, să dăm Cezarului ce-i al Cezarului, un mare merit a avut și președintele Sorin Drăgoi, altfel de multe ori criticat în acest colț de pagină. Trebuie recunoscut c-a avut un rol important în liniștea adusă echipei și asigurarea resurselor financiare pentru continuarea competiției. Și, poate o fi doar coincidență, dar, cu Drăgoi președinte, Poli parcă nu mai e bătaia de joc a arbitrilor.

Scepticii vor spune și acum: „Bine, Poli se salvează. Dar ce urmează?”. E adevărat, mai ales că datoriile la stat, tot mai mari, trebuie achitate odată și odată. Salvarea pare a veni chiar de la premierul Sorin Grindeanu, care va debloca finanțările pentru sport de la autoritățile locale. Dar și aici e o problemă. Am văzut și la handbal, și la baschet, parțial și la rugby, că după ce au trecut sub tutela primăriei, fiind și bani mulți, rezultatele au fost mai proaste decât pe stomacul gol. Evident se poate întâmpla, asta și la fotbal. O condiție, de exemplu, ar fi aducerea la Poli a lui… Radu Țoancă.

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

28 comentarii pentru acest articol

Ion a spus: (May 11th, 2017 at 15:26 )

O concluzie cam rautacioasa si tampitica : ce a jucat Toanca pe teren in locul jucatorilor ?

 
Ilie Fudulie a spus: (May 11th, 2017 at 17:01 )

AC Recas nu e Poli ! Baga la cap !
Bani aruncati aiurea pentru o echipa sustinuta doar de Robu pentru deliciul lui propriu si personal.

 
Druckerul din Mehala a spus: (May 11th, 2017 at 17:46 )

Ilie Fudulie…poate ca AC Recas nu e Poli , dar ii echipa orasului , ASU nu ne reprezinta nici atat …f,tui .

 
Halasz Milionaru a spus: (May 11th, 2017 at 18:43 )

Druckere din ce ne arata realitatea ASU aduna oameni la stadion care merg sa vada gazdele nu oaspetii.
AC Recas umble stadionul doar cand vin satenii din Caras si Arad sa o vada pe steaua

 
INO a spus: (May 11th, 2017 at 21:27 )

BOY’S!ADEVĂRUL ESTE CĂCI TIMIȘOARA MAI ARE DE ÎNVĂȚAT LA CAPITOLUL SPORT!!ÎN TIMP CE ÎN ALTE PĂRȚI SE CAUTĂ ALTERNATIVE ȘI SE INVESTEȘTE ÎN BANAT TIMIȘ TIMIȘOARA SE TEM TOȚI SĂ SEMNEZE SĂ NU INTRE PE MÂNA DNA!!DE ACEEA ÎN BANAT TIMIȘ TIMIȘOARA NU O SĂ VEDEȚI ÎNCĂ FOTBAL DECÂT DE RAHAT ȘI RĂSUL LUMI!!ȘI STAȚI AȘA CĂCI NOUA ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ PRIVIND LEGEA SPORTULUI ȘI FINANȚĂRI ÎN SPORT VA ESTE PE MASA GUVERNULUI ȘI VA FI EMISĂ CURÂND SĂ VEDEM ATUNCI VA SEMNA CINEVA DIN PMT SAU CJ PENTRU A SE INVESTI LA POLI TIMIȘOARA SAU VEȚI AVEA PARTE TOT DE UN FOTBAL DE KKT!!O’RVOIRE!!!

INO THE PERFECT SPIRIT OF TRUTH AND LIFE!

 
dinu a spus: (May 12th, 2017 at 04:47 )

Bietii fotbalisti! Nu mai primesc nici un ban public ca sa dea cu piciorul in minge. Pai nu mai sunt copii, sa se joace cu mingica pe gratis. Oamenii au responsabilitati, au nevoie de beanveuri, de fete care costa, nu ca un nima-n drum care lucra in uzina sau pe santier pentru o felie de salam.

 
DNA sa vina sa va ia! a spus: (May 12th, 2017 at 06:35 )

Care echipa a Timișoarei? Asta ținută cu perfuzii în Liga 1 din ambiția lui Robu și bugetul fără fund al Timișoarei?!?! Căți spectatori aduna ăștia la meciurile de acasă? Are dreptate Halaz, vine shtOAIA-fcsb sau dinamu și mai este ceva afluenta de spectatori. Ăștia de vin sa-si vadă idolii de la București. Desființarea clonelor ar fi o soluție.

 
birlic a spus: (May 12th, 2017 at 08:56 )

nu mai e nici-o indoiala ,cei care zic ca Recasu nu e Poli acestia sunt din cealalta poli a asa zisilor drucheri care pe vremea lui Iancu cantau “asta e echipa noastra ne pisam pe capitala voastra” si aceasta intr-un oras universitar ,tampitilor care inca acuza ca aceasta echpa e a lui Robu ,le spun ca aceasta echipa e a Vestului de tara in prima liga de fotbal ,in Capitala Banatului ,sa mearga ei sa joace cu Clinceni sau alte sate Regatene .Felicitari Ino pt. acest articol .Ha Poli ca poti.

 
goguta a spus: (May 12th, 2017 at 10:39 )

La meciurile lui ACS se strang mai multi spectatori decat la cele ale lui ASU.S-a vazut asta si cand juca ASU pe Paltinisan.Cu perfuzii si cutia milei e tinuta ASU in liga a 2-a.Vai de capul lor ce purtatori ilegali de echipament sunt jucatorii de la ASU.

 
Halasz Milionaru a spus: (May 12th, 2017 at 10:42 )

Birlic ,dc esti amabil sa imi raspunzi la intrebarile de mai jos:
– cand a promovat ACS in liga 2, ai fost la Recas pe stadion?
– la cate meciuri ai fost la ACS ? Cate bilete ai platit ca sa sustii direct echipa?
– ti se pare normal ca milioane de RON sa mearga pe echipa nimanui in conditiile in care lumea parcheaza pe trotuare in Timisoara pt ca nu sunt suficiente parcari ?
– sezonu viitor daca ACS retrogradeaza si becali muta wcsb in Timisoara te faci oier? Ca dupa gandirea ta: Daca e in Liga1 atunci e echipa noastra(voastra)

 
Halasz Milionaru a spus: (May 12th, 2017 at 10:46 )

@goguta: Iti dau 100€ pt fiecare meci la care ai asistat tu la ACS cand era in liga 2 (exclus ultimul meci cand 50 de oameni au sarbatorit)

PS: Nu e obligatoriu sa sustii ASU sau ca ACS sa se desfinteze. Important e ca echipa nimanui sa nu mai mance bugetul orasului

 
@Ha.. a spus: (May 12th, 2017 at 11:30 )

inteleg ca ASU nu mai are bani si vrea mai multi bani de la primarie.

 
Halasz Milionaru a spus: (May 12th, 2017 at 11:37 )

Varianta corecta ( gtd):
Primariile Caransebes, Resita,Arad, Severin …sa sustina ACS financiar. Ca pana la urma satenii lor sunt cei ce se bucura cand vine wcsb si dinamo la Timisoara.

 
Domide a spus: (May 12th, 2017 at 11:44 )

@Halasz milionaru
Baiete, de cate ori ai mers tu la meciuri la ASU? Sper ca te prezinti in 21 cand luati bataie de la cea mai titrata echipa din provincie.
Forza UTA!

 
@Halasz Milionaru a spus: (May 12th, 2017 at 12:21 )

Cati oameni aduna asu la stadion? In afara de cei din galerie, ii poti numara pe degete… Mai mult de 100 nu sunt nici daca ii numarati de doua ori! Sa vedeti in 21 la meciul cu m-uta, vor fi in tribune mai multi aradani decati timisoreni!

 
@Halasz Milionaru a spus: (May 12th, 2017 at 12:25 )

spui ca acs e echipa nimanui? pai atunci de ce te intereseaza de ei? Cu ce te-au deranjat? cei de la acs s-au luat vreodata de voi cei de la asu? Au zis vreodata ca asu nu este poli? … si aveau dreptate sa o faca atata timp cat inca palmaresul este detinut de primarie!

 
Bubu a spus: (May 12th, 2017 at 12:51 )

A aparut lubenitza la stadion? Pai parca nu era asta casa voastra (goala), asa spuneati. La derbyul asta, daca nu erau conducatori caposi si aici ma refer la Robu si Serban s-ar fi umplut stadionul sau macar 15ooo de spectatori ar fi participat. Asa or sa fie cateva mii cu tot cu tarani. Si atunci vin si-i intreb pe cei de la ASU: cu ce este mai reprezentativa ASU ptr Timisoara, care la un meci cu uta strange panan-n 5-6ooo de spectatori maxim, decat ACS care cu salteaua strange peste 15ooo ? Nu-i acelasi lucru? Nu inseamna ca timisorenii s-au scarbit de povestile voastre si de dezbinarea pe care o intretineti? Datorita ambitiilor prostesti si a intereselor materiale ale catorva lideri, fotbalul timisorean v a deveni o afacere de clan, pana cand incet o sa dispara!
Sa va fie rusine !

 
Ilie Fudulie a spus: (May 12th, 2017 at 13:28 )

bubule e bine in Mehedinti ? La meciul cu UTA vei numara vreo 15 000 care vin sa vada TIMISOARA. Nu aia 5000 care vin de la tine de la sat sa vada oile

PS: ACS deranjeaza ca mananca bugetul primariei. Kim Robu-Un mai bine s-ar reprofila pe curatenie in oras si locuri de parcare decat sa-si intretina fetishul din banii cetatenilor ( cam scump e hobby-ul lui nea Nicu )

 
Bubu a spus: (May 12th, 2017 at 15:24 )

Fudulie !
Nu ai prea inteles despre ce-i vorba, dar asta este. 15.ooo ? Ahaaaaaaaa

 
OLT a spus: (May 12th, 2017 at 16:52 )

Nu stiu pe ce lume traiti, unii dintre voi.

1. ACS Poli n-a mai primit bani de la primarie din mai 2015.
2. Media de spectatori la Poli in L1 este de 2500, la Poli in L2 este de 968. Trebuie toti sa ne asumam raspunderea pentru diferenta pana la 20000, cati ne adunam in Piata Operei cu nu foarte mult timp in urma.
3. Ca o deductie logica, nu toti suporterii timisoreni fac parte din galerie.
4. O echipa care se auto-finanteaza de aproape doi ani de zile a ajuns intr-o finala nationala si reprezinta Timisoara.

Este tare amar câtă răutate se sădește, parcă uitând că la un moment dat, cumva, cumva, o să rămână din nou o singură Poli, dar mulți n-o să se mai simtă acasă acolo.

 
Poli 21 a spus: (May 12th, 2017 at 20:51 )

Acest fudulie ar trebui sa ne spuna daca este de berbec sau de taur.

 
Poli 21 a spus: (May 12th, 2017 at 20:55 )

Este un pescar care confunda orasele amintite cu coclaurile pe care se fac ca joaca “baietii fara ghete”. Pina acum nu am auzit de Afumati, dar odata cu marea aventura a asu si a in sotitorilor in stare de ebrietate, am aflat de existenta acestei localitati. Norocul vostru este ca au fost echipe care au aruncat manusa, altfel judetul era al vostru.

 
Ilie Fudulie a spus: (May 12th, 2017 at 21:29 )

S-au aprins toti satenii wcsb-isti. Hai ca e vineri , mergeti acasa si vorbim luni. Atentie la capre!

 
Castrat Hogea a spus: (May 12th, 2017 at 21:30 )

Oameni buni terminati cu dezbinarea ! Cititi poezii !
Poezia e solutia !

 
Lae a spus: (May 13th, 2017 at 09:20 )

O sa stranga lubenitzarii 15.000 de spectatori numai cand o sa accepte Barcelona sa joace un amical cu ei, alminteri nu strang suma asta in tot campionatul !!! 🙂

 
Calu din Borzesti a spus: (May 13th, 2017 at 14:59 )

@Ilie Fudulie
Bai omule, posibil sa vina 15000 la meciul cu campioana provinciei. Dar din acestia, aceeasi 14800 merg si la meciurile recasului cu dinamu si wcsb. Merg ca la spectacol. O samanta, mai vad o buca, aia-i totul.

 
Calu din Borzesti a spus: (May 13th, 2017 at 15:05 )

@Halasz Milionaru
Grivei, nici Recasul nici ASU nu reprezinta echipa fanion a Timisoarei. Uiti cumva ca adevarata Poli a fost dizolvata in 2012? ASU nu e cu nimic mai presus decat recas. ASU e inregistrata in documente ca luand nastere in 2012. Asa ca nu te mai da tu mare polist…incurci taranimea pe net.

 
Calu din Borzesti a spus: (May 13th, 2017 at 15:08 )

@Ilie Fudulie
Apropo, denumirea oficiala de ASU nu exista. In acte apare ca si SS.

 
* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Gauss topografie timisoara

Administratie vezi arhiva Administratie

CCIAT

Politica vezi arhiva Politica

MNB – Muzeul Național al Banatului

Sport vezi arhiva Sport

Statiunea Buzias

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Senatorul liberal Alina Gorghiu nu crede că social-democrații vor ține marele miting în sprijinul premierului Viorica Dăncilă. La finele săptămânii trecute, PSD-iștii din vestul țării au semnat o rezoluție prin care anunță că sunt pregătiți inclusiv să iasă în stradă. Liviu Dragnea nu pare nici el foarte sigur că mitingul se ține.
Citeşte tot articolul Citeste articolul Gorghiu (PNL): PSD Timiș n-a sprijinit premierul din Timiș, dar îl lingușește acum pe cel din Teleorman
Error, no Ad ID set! Check your syntax!
Top
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com