Seara magica pentru romani la Noaptea Spartanilor. Flavius Biea, inca un pas spre o centura mondiala

Victorii pe linie pentru români! Timişoreanul Flavius Biea a câștigat centura WBA Continental la categoria welter (semimijlocie), sâmbătă, după ce l-a învins la puncte pe ungurul Laszlo Toth, după 12 reprize, în gala profesionistă Noaptea Spartanilor, găzduită de Sala „Constantin Jude” din Timișoara.

Flavius Biea (27 ani) a dominat meciul și a obținut decizia în unanimitate, toți cei trei arbitri-judecători văzându-l învingător pe timișorean cu 117-111. Biea și-a trecut în palmares a 12-a sa victorie la profesioniști (6 KO) și a făcut încă un pas către un meci pentru o centură mondială. Laszlo Toth (29 ani) are acum 23 de victorii (17 KO), 3 înfrângeri și un meci nul. Toți românii din această gală au obținut victorii, iar Cezar Juratoni și Bogdan Dinu a încheiat meciurile înainte de limită. Juratoni are acum 6 victorii în 6 meciuri, iar „greul” Dinu, 17 din 17! La categoria semimijlocie (welter), Daniel Buciuc l-a întrecut la puncte pe ungurul Ferenc Katona, după patru reprize. Buciuc are trei victorii din trei meciuri. Eronim Arădoaie l-a întrecut la puncte pe georgianul Nika Nalikașvili, după patru runde. Arădoaie a înregistrat a patra sa victorie, din tot atâtea meciuri.