ACS Poli nu primeste bani de la bugetul local! Robu a retras proiectul dupa aproape doua ore de discutii

Plen cu scântei de Ziua Timișoarei. Proiectul prin care ar fi trebuit alocați primii bani către Poli, după doi ani de „secetă”, a fost retras de pe ordinea de zi de primarul Nicolae Robu. A fost nevoie de zeci de minute de discuții, timp în care, din lipsă de cvorum, a căzut și proiectul referitor la rectificarea bugetară care ar fi trebuit să dea 4,6 milioane de lei către alb-violeți.

Cinci milioane de lei și o rectificare bugetară de 4,6 milioane – așa ar fi trebuit să fie, dacă lucrurile ar fi mers așa cum și-ar fi dorit primarul Nicolae Robu la plenul de joi, 3 august. Proiectul a fost ținut secret până cu câteva minute înainte de începerea plenului festiv de Ziua Timișoarei și, în cele din urmă, a fost retras de edil. Întâi, consilierii locali ar trebuit să aprobe o rectificare bugetară de 4,6 milioane de lei, sumă care să se adauge celor 400.000 lei disponibili de la subcapitolul Sport – programe sportive. Cum în sală au fost numai 15 aleși, iar doi, Gabriela Popovici (PSD) și Marius Dugulescu (PMP), s-au abținut, proiectul, care avea nevoie de 14 voturi, a căzut, deși a fost supus la vot de… trei ori! Au urmat zeci de minute de discuții pe tema proiectului care prevedea alocarea efectivă a banilor către Poli. Degeaba a încercat primarul Nicolae Robu să explice necesitatea și urgența unui astfel de proiect, lucrurile nu au arătat deloc bine pentru edil. „Neaprobându-se rectificarea de buget, sunt disponibili doar 900.000 de lei care pot fi alocați, altfel proiectul prevedea un contract pe 5 milioane de lei pentru anul 2017. Neavând rezervă bugetară decât pentru 900.000 de lei, nu se poate pune problema să se angajeze cheltuieli care nu au prevedere bugetară. Un prim amendament ar fi să se înlocuiască suma de 5 milioane cu 900.000 de lei. Vă rog să conștientizați ce pagubă s-ar produce în cazul în care s-ar închide porțile. Nu se poate altfel, sunt restanțe salariale, vine a cincea lună, jucătorii, după trei luni de neplată, pot cere să devină liberi de contract. Există clauze în contract”, a spus edilul.

Unii consilieri au avut și propuneri total rupte de realitate. Marius Dugulescu, de exemplu, a anunțat că votează numai dacă la meciuri vor avea intrare gratis toți cei care au buletine de Timișoara! Lui Robu i- a fost însă tot mai clar că proiectul are șanse minime, așa că, după câteva zeci de minute de discuții sterile, a decis să-l retragă. El a anunțat însă că-l va repune cu proxima ocazie. „Din 2015 nu s-a mai dat niciun ban public, dar acum, după modificarea Legii 69 prin OUG, se spune explicit că pot fi finanțate de către administrațiile publice locale structuri sportive de drept privat. (…) Fără acești bani clubul nu poate funcționa. Nu mai avem când să alocăm alți bani, pentru că până în septembrie nu mai facem ședință de consiliu. Răul cel mai mic ce-l pot face este retragerea proiectului, așa mai rămân două șanse să fie supus la vot. Prin urmare, retrag proiectul pe ordinea de zi! Îmi pare rău că de ziua Timișoarei avem un moment așa de amar, mă gândesc că poate trebuie scoasă pe bursa echipa”, a conchis Robu. ACS Poli și-a calculat un buget, pentru actualul an competițional, de 19,3 milioane de lei și a cerut de la bugetul local o finanțare de la bugetul local de 12,5 milioane de lei, din care 6.04 milioane în 2017. Clubul este într-o situație delicată, cu restanțe salariale de câteva luni la jucători și datorii de peste 1,5 milioane de euro la stat. ANAF a luat, săptămâna trecută, din conturile lui ACS Poli suma de 700.000 de euro, reprezentând drepturi de televizare, bani pe care clubul se baza pentru plata salariilor. Datoriile au fost reeșalonate pe trei ani, cu o „rată” lunară de 50.000 de euro.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

8 comentarii pentru acest articol

ASFC a spus: (August 3rd, 2017 at 17:43 )

Excelent! Hai cu desfiintarea “Ciorii vopsite”!

De Savoya a spus: (August 3rd, 2017 at 18:20 )

Consilierii locali trebuie sa aiba grija cum voteaza,deoarece responsabilitatea este a lor, nu a Primarului Robu.Sa se informeze ce s-a intimplat cu cei care au participat la alocarea de bani publici atat pentru FC Timisoara(Iancu),cat si pentru ACS Poli(Robu).Parte din ei au sechestru pe avere,asa ca nu este de joaca.
Primarul Robu pune presiune,manipuleaza si dezinformeaza consilierii si angajatii Primariei,fortandu-i pe acestia sa-si asume responsabilitatea,in timp ce el daca se intimpla ceva,este exonerat de raspundere,motivand ca nu a facut decat sa puna in aplicare o Hotarire de Consiliu Local(din care Primarul Nu face parte,deci nu voteaza).De asemenea va arunca vina pe angajatii Primariei,care avizeaza proiectele de HCL.
Domnilor Consilieri(mai ales PNL-isti) si angajati ai PMT,nu va puneti in pericol familiile pentru cel care nu-i pasa deloc de voi!Raspunderea este exclusiv a voastra,nu a Primarului!Sfatuiti-va cu un avocat specializat si apoi luati decizii!
Dumnezeu sa va dea intelepciunea de a face alegerea corecta!

INO a spus: (August 3rd, 2017 at 19:06 )

BOY’S! FOARTE BINE A FĂCUT CA A TĂIAT BANII! TREBUIE INVESTIT ÎN INFRASTRUCTURĂ NU ÎN ECHIPA DE 2 LEI A LUI POPA! NUMA BINE RĂU LA NIME! CE GOL A DAT FEDERER! HAI PA !!

INO THE PERFECT SPIRIT OF TRUTH AND LIFE!

watchdog a spus: (August 3rd, 2017 at 19:52 )

drukeriapesede si-a facut din nou datoria de a lucra anti Timisoara. ca pe aia de la drucherie nu-i baga in oricum in seama nici un timisorean normal la cap, fiind laudati doar de mitici, dar nu-i credeam asa de prosti pe pesedisti, cate voturi credeti ca veti obtine dupa ce incercati prin toate mijloacele sa distrugeti fotbalul timisorean sa distrugeti un club infiintat in 1921? Doar nu crede cineva ca acea caricatura numita asu va fi vreodata luata in serios de timisoreni.

Feodor Arghezi a spus: (August 3rd, 2017 at 23:18 )

Cititi poezii, frati romani!!

INO a spus: (August 4th, 2017 at 03:57 )

NEWS!TOT NU SE LASĂ ROBULAN PÂNĂ BANI NU VIN LA POLI!ASTA ȘTIU EU SIGUR!!ÎNSĂ ACEASTĂ PARAȘUTĂ DE ECHIPĂ NU MERITĂ NICA BRE NICA!!!!!HM!!

INO THE PERFECT SPIRIT OF TRUTH AND LIFE!

sam a spus: (August 4th, 2017 at 04:37 )

cat de prost trebuie sa fii sa nu intelegi de ce anaf a blocat toti cei 7000000 de euro din banii tv…… caz fara precedent pana acum in fotbalul romanesc…..ce bine le sta basistilor alaturi de psdisti….politicienii si prestatorii de servicii au distrus pas cu pas acest club…..polistii adevarati stiu insa sa faca diferenta intre adevar si minciuna oricat de insistent ar fii ea promovata…..curva sud a castigat ieri o batalie importanta,eu sper totusi sa apara o solutie de salvare a clubului…obtinerea certificatului fiscal ar putea fii un prim pas …nu cedati clubul pe mana celor care l-au distrus

anteconbega a spus: (August 4th, 2017 at 08:59 )

Robu vrea iar să arunce bani publici pe geam. Nu pe pielea lui, ci pe cea a consilierilor! Sunt fraieiri şi printre aceştia, deşi s-ar putea să audă zăngănit de cătuşe. Cu banii pe care vrea Robu să-i prăpădească finanţând propagandistic o echipă fantomatică (Ionuţ Popa din Pesac nu are nici o vină) ar fi putut face “Uszoda” lună-bec.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Fresh Kebab

Administratie vezi arhiva Administratie

CCIAT

Politica vezi arhiva Politica

MNB – Muzeul Național al Banatului

Sport vezi arhiva Sport

Ultimele intariri la Poli, echipa fara punct in 2018

„Atacantul argentinian Esteban Ciaccheri (născut pe 20 mai 1991, testat de echipa noastră) și fundașul Iulian Carabela (născut la 11 aprilie 1996, ultima dată la Juventus București) au semnat cu Poli Timișoara angajamente până-n vară, cu opțiune pentru încă un sezon”, este ultimul anunţ făcut de prim-divizionara de fotbal din capitala Banatului.
Citeşte tot articolul Citeste articolul Ultimele intariri la Poli, echipa fara punct in 2018
Statiunea Buzias

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

De ce n-avem racord la A1 pe la Sinandrei. De 4 ani, Ministerul Transporturilor ne da cu flit

De 4 ani. De atâta timp stă pierdut prin sertarele de la Ministerul Transporturilor proiectul descărcării către Timișoara de pe autostrada A1 la Sînandrei. Dincolo de frumoasele promisiuni ale politicienilor, orașul de pe Bega nu are ieșire la autostradă, iar șefii „drumarilor” se ascund în spatele diverselor avize. Deputatul USR Cătălin Drulă spune că, dacă ar exista voință, situația ar putea fi deblocată.
Citeşte tot articolul Citeste articolul De ce n-avem racord la A1 pe la Sinandrei. De 4 ani, Ministerul Transporturilor ne da cu flit

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

„Atacantul argentinian Esteban Ciaccheri (născut pe 20 mai 1991, testat de echipa noastră) și fundașul Iulian Carabela (născut la 11 aprilie 1996, ultima dată la Juventus București) au semnat cu Poli Timișoara angajamente până-n vară, cu opțiune pentru încă un sezon”, este ultimul anunţ făcut de prim-divizionara de fotbal din capitala Banatului.
Citeşte tot articolul Citeste articolul Ultimele intariri la Poli, echipa fara punct in 2018
Error, no Ad ID set! Check your syntax!
Top