Peste 50.000 de straini s-au cazat in hotelurile din Timis in prima jumatate din 2017

După prima jumătate a acestui an, Timişul a atras peste 50.000 de turişti străini care s-au cazat în hoteluri, deşi nu este o zonă cunoscută pentru mari atracţii în domeniu. Chiar şi aşa, nu sunt prea multe zone din ţară care să fie mai atractive.

Doar Bucureştiul şi Braşovul stau mai bine în acest top. Atât în Timiş, cât şi în Bucureşti, turismul de business domină, capitala atrăgând peste 500.000 de vizitatori din străinătate care au dormit cel puţin o noapte la un hotel, iar Timişul peste 50.000. Braşovul a atras aproape 65.000 de vizitatori din străinătate. Media nopţilor petrecute de un vizitator în cel mai vestic judeţ din ţară este de 2,21. Timişoara rămâne principala atracţie pentru vizitatori. Pe lângă cei sosiţi în scop profesional, destul de dezvoltat este turismul de weekend: există numeroase grupuri de străini, mai ales italieni, care vin la Timişoara pentru câteva zile de distracţie. În ultima perioadă există tot mai mulți oameni care vin să şi viziteze oraşul, iar aceştia cheltuiesc bani atât pentru cazare, cât şi în alte restaurante sau alte locuri. Cea mai mare creştere a traficului de turişti străini, cu peste 40% în primul semestru al anului, a fost înregistrată însă de judeţele Hunedoara şi Tulcea. Acestea au ajuns la 4.000, respectiv 8.000 de turişti străini în primele şase luni din 2017.

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Fresh Kebab

Administratie vezi arhiva Administratie

CCIAT

Politica vezi arhiva Politica

MNB – Muzeul Național al Banatului

Sport vezi arhiva Sport

Ultimele intariri la Poli, echipa fara punct in 2018

„Atacantul argentinian Esteban Ciaccheri (născut pe 20 mai 1991, testat de echipa noastră) și fundașul Iulian Carabela (născut la 11 aprilie 1996, ultima dată la Juventus București) au semnat cu Poli Timișoara angajamente până-n vară, cu opțiune pentru încă un sezon”, este ultimul anunţ făcut de prim-divizionara de fotbal din capitala Banatului.
Citeşte tot articolul Citeste articolul Ultimele intariri la Poli, echipa fara punct in 2018
Statiunea Buzias

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

De ce n-avem racord la A1 pe la Sinandrei. De 4 ani, Ministerul Transporturilor ne da cu flit

De 4 ani. De atâta timp stă pierdut prin sertarele de la Ministerul Transporturilor proiectul descărcării către Timișoara de pe autostrada A1 la Sînandrei. Dincolo de frumoasele promisiuni ale politicienilor, orașul de pe Bega nu are ieșire la autostradă, iar șefii „drumarilor” se ascund în spatele diverselor avize. Deputatul USR Cătălin Drulă spune că, dacă ar exista voință, situația ar putea fi deblocată.
Citeşte tot articolul Citeste articolul De ce n-avem racord la A1 pe la Sinandrei. De 4 ani, Ministerul Transporturilor ne da cu flit

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

„Atacantul argentinian Esteban Ciaccheri (născut pe 20 mai 1991, testat de echipa noastră) și fundașul Iulian Carabela (născut la 11 aprilie 1996, ultima dată la Juventus București) au semnat cu Poli Timișoara angajamente până-n vară, cu opțiune pentru încă un sezon”, este ultimul anunţ făcut de prim-divizionara de fotbal din capitala Banatului.
Citeşte tot articolul Citeste articolul Ultimele intariri la Poli, echipa fara punct in 2018
Error, no Ad ID set! Check your syntax!
Top