Ripensia este pe val! Banatenii s-au impus la Oradea contra unei favorite la promovare

Deşi Luceafărul Oradea era marea favorită a întâlnirii cu Ripensia, elevii lui Remus Steop au răsturnat calcul hârtiei. Ei au revenit spectaculos, chiar dacă au fost conduși, şi s-au impus meritat în oraşul de pe Crişul Repede.

Gazdele veneau după un 1-1 dezamăgitor cu Snagov, deşi au ratat şanse enorme în acel joc, iar „Ripi” avea un moral excelent, datorită acelui 16-0 cu Suceava. În prima repriză, Codoban, în două rânduri, şi Bedea au pus presiune la poarta lui Gakos, în timp ce de la oaspeţi, Ungureanu a avut o ocazie. Partea a doua a început în forță, cu câte o şansă de gol la fiecare poartă, apoi Herghelegiu, intrat în teren în locul lui Matei – accidentat, minutul 20, a deschis scorul (1-0, minutul 52). Trupa pregătită de Remus Steop a reacţionat în cel mai pozitiv mod.

În primul rând a preluat posesia, apoi a atacat poarta lui Poiană. Rezultatele au venit rapid. Dumiter a egalat după o lovitură de colţ în minutul 67, apoi Bobină a înscris cu un şut de excepţie, tot după o fază fixă – corenr minutul 76, iar „Ripi” prelua şi conducerea, 2-1. Bănăţenii au jucat matur până la final, controlând ostilităţile şi chiar mai având ocazii de gol. S-a terminat 2-1, iar Ripi are două victorii din două posibile, iar etapa viitoare va juca acasă cu Snagovul, un succes şi o remiză în două partide.

Ripensia: Gakos – Ad. Popa (c), Vlădia, Hecsko, Toma – Dumiter, Bobină – Zaluschi, Ungureanu, Matiş – Mediop. Au mai jucat: Nanu, Tudor, Horcea.