Politehnica obtine remiza pe final de joc la Motru, contra celor de la Pandurii

Politehnica Timişoara a revenit la Motru pentru un meci oficial după un an şi jumătate. Dacă în primăvara lui 2016 juca împotriva Minerului din localitate în liga a III-a (victorie cu 4-0), acum alb-violeţii au întâlnit Pandurii din Tg. Jiu, echipă ce la acea dată evolua în prima ligă. Jocul a contat pentru etapa a 13-a a Ligii secunde şi s-a încheiat cu rezultatul de 1-1.

Cu moral bun după ultimele două victorii din campionat, la Satu Mare şi acasă cu UTA, poliştii au început bine jocul şi şi-au creat ocazii bune de a marca, cea mai mare prin Krausz, care a trimis balonul în bară, minutul 16. Contrar cursului jocului, gorjenii au „lovit” în minutul 30, când Daniel Lung a profitat de o respingere greşită a defensivei violete şi a deschis scorul, 1-0. Dănăricu, jucător ce a evoluat sub formă de împrumut la Poli chiar de la Pandurii în urmă cu două sezoane, a fost aproape de 2-0, însă şi bănăţenii puteau marca până la pauză prin Bădăuţă şi acelaşi Krausz, însă scorul a rămas neschimbat.

Bănăţenii au început şi partea secundă în atac, iar după ocazia lui Bilia din minutul 50, gazdele au avut şansa să majoreze scorul prin Dănăricu şi Rus, însă Cosmin Bozoancă a fost la post. Bănăţenii au dominat finalul de joc şi au reuşit egalarea în minutul 92 prin Raul Krausz, cel mai bun jucător de pe teren, marcând după o centrare a lui Predescu. Acesta din urmă a avut şi şansa golului victoriei dintr-o lovitură liberă în minutul 94, dar balonul a fost respins de zid în corner. Politehnica vine astfel cu un punct acasă şi se pregăteşte pentru meciul cu Poli din Cupa României.

Politehnica Timișoara (antrenor Bogdan Andone): Dur-Bozoancă – Motreanu, Bilia (cpt.), Krausz, Taub – Ignea, Coadă, Topic – Predescu, Bădăuță, Plămadă. Au mai jucat: Ghinescu, Staicu şi Ţugui.