Arhiva pentru eticheta: amical

Ripi, doar egal cu liderul din Liga 4 Timiș

Ripensia UVT a susținut sâmbătă, 22 ianuarie, primul joc de verificare din această iarnă. A fost 2-2 în partida disputată pe terenul sintetic din complexul ”Adrian Stoicov” cu Comloșu Mare, deși meciul trebuia să se dispute pe terenul divizionarei D, dar a fost mutat din cauza condițiilor meteo nefavorabile. Oaspeții de la CS Comloșu Mare

Poli - Ripi

Poli o domină pe Ripi şi în meciurile amicale

SSU Politehnica Timișoara a învins Ripensia în derby-ul amical al oraşului, cu o săptămână înainte de debutul ligii secunde. Alb-violeţii au fost mai buni şi s-au impus cu 2-0, scor stabilit încă de la pauză după golurile marcate de Denis Radu, în mare formă în toată perioada pre-competiţională şi de indispensabilul Ioan Mera. Politehnica îşi

ripensia

Ripensia învinge în amical CA Oradea

Un duel al echipelor cu nume în fotbalul românesc s-a disputat pe arena Electrica. Ripensia a întâlnit o altă echipă de legendă a României, CA Oradea, actualmente în Liga 3, fostă campioană în România și… Ungaria. Ripensia a fost superioară ca joc, dar și ca lot și s-a impus lejer în fața unei echipe aflate

Romania U19

Remiză albă între România și Serbia la U19. Poli a avut un titular, Ripi două rezerve

Naţionalele de fotbal Under-19 ale României şi Serbiei au terminat la egalitate, 0-0, într-un joc de pregătire disputat, miercuri, la Arad, pe Arena ”Francisc Neuman”, potrivit site-ului FRF. Tricolorii au avut două şanse bune de gol în repriza secundă, notează sursa amintită. Meciul a fost programat în afara perioadei FIFA, iar cum cluburile au avut

Resita - Ripensia

Ripensia, egal amical dădător de speranţe la Reşiţa

Ripensia UVT a încheiat astăzi stagiul de pregătire cu un egal contra colegei de eșalon, CSM Reșița. A fost 2-2 în partida disputată pe terenul sintetic din complexul reșițean ”Mircea Chivu”. Echipa de start trimisă în teren de Cosmin Petruescu a fost: Dobre – Andrei Macrițchii, Țieranu, Lalić, Fridrich – Stoi, Călin, Neagu – Vasluian,

autocar resita

Primul eşec stagional pentru Ripi. Timişorenii, învinşi de CSM Reşiţa

Ripensia Timișoara și-a continua partidele de verificare din această perioadă. La Urseni, elevii lui Cosmin Petruescu trebuiau să se dueleze cu colega de eșalon CSM Reșița. Însă partida programată la ora 12.00 s-a mutat la 13.00 într-o altă locaţie, deoarece autocarul vizitatorilor s-a împotmolit în noroiul de la Urseni. Meciul s-a reprogramat pe sinteticul de

poli timisoara

Victorie clară pentru Politehnica înainte de meciul din Cupă

Alb-violeţii au avut parte de o ultimă verificare generală reuşită înainte de startul oficial. Politehnica Timişoara a depăşit azi colega de eşalon Pandurii Târgu Jiu cu 5-0 (3-0) pe terenul 2 din cadrul complexului sportiv „Dan Păltinişanu”. Echipa bănățeană a deschis rapid scorul, după doar două minute de joc, când Casado, găsit în mijlocul careului

Politehnica

Poli, victorie amicală împotriva surprinzătorului loc secund din Liga a 2-a, Viitorul Pandurii

Politehnica s-a impus în amicalul disputat astăzi cu Viitorul Pandurii Tg. Jiu pe Stadionul Ştiinţa. Ocupanta poziţiei secunde din Liga 2 a condus cu 1-0 şi 2-1, dar alb-violeţii au întors rezultatul şi au câştigat cu 3-2. Primele ocazii ale partidei le-a avut Casado, care în minutele 7 şi 18 a ratat de puţin ţinta.

Poli amical

Dan Alexa și-a testat jucătorii într-un meci amical cu Generația 97 a clubului, pe stadionul Dan Păltinișanu

Politehnica a jucat azi pe arena “Dan Păltinişanu” în compania generaţiei 2003 alb-violete care reprezintă Fortuna Becicherecu Mic la nivelul eşalonului trei în acest sezon. Jocul-şcoală s-a încheiat cu scorul de 3-0 în favoarea echipei pregătite de Dan Alexa. Partida s-a jucat pe cel mai mare stadion din vestul țării în contul unei plăți făcute

politehnica

„Pace” în amicalul dintre Politehnica și Ripensia

Politehnica și Ripensia s-au întâlnit într-un amical de gală, disputat bineînțeles fără spectatori pe arena Știința. A fost 2-2 după un meci cu o energie bună, în care s-a alergat și s-au căutat permanent soluții pentru construirea unor faze bune de poartă. Poli a făcut primul egal al acestei perioade intercompetiționale, care se adaugă la

Politehnica

Din victorie în victorie. Politehnica, la un nou succes

Divizionara secundă Politehnica Timişoara şi-a continuat astăzi seria partidelor de verificare. Adversara bănăţenilor a fost  CS Universitatea „1 Decembrie 1918” Alba Iulia, formație ce era pe locul 2 în Liga a IV-a Alba la momentul opririi campionatului. Cum era de aşteptat, partida a fost la discreţia timişorenilor, care s-au impus în cele din urmă la

Ripensia

Din ce în ce mai bine! Ripensia se răzbună şi învinge Şoimii Lipova

Al 5-lea joc de pregătire pentru divizionara secundă Ripensia a însemnat şi a treia victorie la rând. Astăzi, la Sânnicolau Mic în judeţul Aard, Ripi a trecut de Şoimii Lipova cu 4-1. Cele două echipe s-au întâlnit pe „Electrica” în urmă cu două săptămâni, arădenii impunându-se atunci neaşteptat cu 3-2, acel joc consemnând şi singura

Ripensia

Ripensia câștigă ultimul amical și a mai semnat cu un portar

Divizionara secundă a susținut astăzi ultimul joc amical din perioada precompetițională. Pe Electrica, Ripi a învins formația din Divizia D Timiș AS Carani cu 6-1. A fost un meci disputat în condiții speciale, cu o repriză de 45 de minute și două reprize de 30 de minute. Pentru învingători au marcat Zaluschi, de trei ori, Tudor, Apro și Vasluian.

ASU Politehnica - Ripensia Timișoara

Ripensia se impune amical în derbiul orașului

Dacă în ultimele decenii CFR – Politehnica, apoi UMT – Poli au fost derbiurile orașului, întotdeauna în liga secundă, de ceva timp avem alte două echipe cu nume istorice ce își dispută întâietatea în Timișoara. Este vorba despre Ripensia și ASU Politehnica. Într-un prolog al unui sezon ce se anunță foarte interesant, ASU Politehnica a