Arhiva pentru eticheta: bc timisoara

Ăștia sunt Leii din Banat! Victorie mare cu Sibiul

vBC SCM Timişoara a jucat fără presiune jocul cu liderul campionatului, CSU Sibiu, mai ales că un loc în primele 4 înainte de meciurile eliminatorii era greu de obţinut. Mladen Jeremic a „omorât” triţa, având 6 din 6 la aruncările de 3 puncte, iar Timişoara a obţinut o victorie lejeră într-un meci în care nu a fost favorită, 84-70.

Meci strans, esec dureros! „Leii din Banat”, invinsi de cei din Bihor

BC SCM Timişoara a început meciurile din grupa 1-6 cu un eşec dureros. Deşi în sezonul regulat, bănăţenii au învins tur-retur CSM Oradea, bihorenii s-au impus, miercuri seară, după un meci foarte echilibrat, la o diferenţă de un coş. A fost 88-86 pentru „Leii bihoreni”, deşi violeţii erau în avantaj la începutul ultimului sfert.

Leii din Banat, sefi in Oltenia

BC SCM Timișoara a obținut o victorie importantă în deplasare, într-o partidă contând pentru penultima etapă a sezonului regulat. Echipa antrenată de Tudor Costescu a reușit o repriză secundă excelentă și s-a impus pe terenul lui SCM U Craiova, scor 85-74, după ce a fost condusă la pauză, 41-37. Prima parte a fost echilibrată, cu

Victorie facila intr-o deplasare lunga pentru „Leii din Banat”

BC SCM Timișoara a învins pe CS Politehnica Iași cu scorul de 100-77 (27-18, 24-19, 33-13, 16-27), într-o restanţă din cadrul sezonului regulat de baschet masculin. Jocul disputat în capitala Moldovei a avut echilibru doar în debut, spre sfârşitul primului sfert, bănăţenii accelerând şi demonstrând că formează echipa mult mai bună.

Leii, in semifinalele Cupei Romaniei dupa un meci senzational cu Sibiul

Nu mai puțin de trei reprize de prelungiri au fost necesare pentru a se face diferența între BC SCM Timișoara și CSU Sibiu, meci disputat în sferturile de finală ale Final Eight-ului de la Sfântu Gheorghe. Timișorenii au reușit calificarea, impunându-se cu 103-101, terminând meciul fără patru jucători.

„Lei” suferinzi. BC Timisoara a pierdut partida cu Pitestiul

Cu o „bancă” destul de scurtă şi cu un căpitan nerefăcut, BC SCM Timişoara a produs surpriza neplăcută a etapei a 13-a. BCMU FC Argeş Piteşti s-a impus în Sala „Constantin Jude” cu 81-74, după un meci în care violeţii de Banat nu meritau prea multe, fiind inferiori la recuperări, pase decisive şi procentajele de la aruncările de două şi trei puncte.

„Leii din Banat” in lupta contra campionilor, pentru primul loc la final de tur

BC SCM Timișoara și U BT Cluj se întâlnesc miercuri, 27 decembrie, de la ora 18, în sala „Constantin Jude”, în etapa a XI-a, ultima a turului din Liga Națională de baschet masculin. Cele două formații au câte 18 puncte și sunt devansate de CSU Sibiu (19 puncte), care însă a jucat partida din runda a XI-a și va fi depășită în clasament.

Serie de victorii intrerupta la Targu Mures

BC Mureș a învins BC SCM Timișoara, scor 81-75, într-un meci contând pentru etapa a 6-a din sezonul regulat al Ligii Naționale de baschet masculin şi a întrerupt seria de patru victorii la rând a bănăţenilor. „Leii” erau superfavoriţi în acest joc, împotriva unei formaţii cu doar o singură victorie din 5 întâlniri.