Arhiva pentru eticheta: medalii

Universitatea Politehnica Timișoara a obținut cinci medalii de aur și mai multe premii speciale la Inventica 2022

Universitatea Politehnica Timișoara și-a completat bogatul palmares de distincții cu noi premii, obținând cinci medalii de aur la Salonul Internațional de Inventică – INVENTICA 2022, care a avut loc în perioada 22 – 24 Iunie 2022, la Iași. Pe lângă cele 5 medalii de aur, echipa UPT a obținut și 8 medalii de argint, 16

Trei elevi timișoreni, medaliați la o olimpiadă internațională

Rezultat foarte bun obținut de trei elevi din Timișoara la Olimpiada Internațională Online de Lingvistică – 2021. Potrivit reprezentanților Inspectoratului Școlar Timiș, au participat peste 700 de elevi din 35 țări. Cel mai bun rezultat al competiției l-a obținut elevul Vlad Ștefan Oros de la Liceul Teoretic „Grigore Moisil” din Timișoara, care a primit medalia

canotaj

Cei mai buni în Europa la canotaj, secțiunea juniori. Zestre de medalii la Belgrad

Delegaţia României a cucerit şapte medalii, dintre care cinci de aur şi două de argint, duminică, la Campionatele Europene de canotaj pentru juniori de la Belgrad. România, care a avut zece echipaje în finale, a ocupat primul loc în clasamentul final pe naţiuni, urmată de Franţa, 2-3-1, Belarus, 2-1-1, Rusia, 2-0-2, Ucraina, 2-0-2, etc. Medaliile

Nationala de tenis de masa feminin

Continuăm numărătoarea de medalii la Europenele de la Minsk

Echipa feminină a României a fost învinsă de Germania cu 3-0 în finala turneului de tenis de masă din cadrul Jocurilor Europene de la Minsk. Bernadette Szocs, Elizabeta Samara şi Daniela Dodean au obţinut așadar medaliile de argint. Echipa Germaniei a reuşit calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo. România se calificase în finală după un 3-2 dramatic cu Ungaria.

Vizita din Vietnam

Vietnamezii se întorc la UPT. Diplome și medalii pentru foștii profesori

În perioada 1968 – 1982, ca urmare a unui acord încheiat între România și Vietnam, mai mulți studenți vietnamezi și-au făcut studiile în România, peste 500 fiind absolvenți ai Institutului Politehnic „Traian Vuia” din Timișoara. În acea perioadă, statul vietnamez, distrus de război, avea nevoie de specialiști care să pună umărul la reconstrucția țării, iar regimul comunist din România i-a accepta la studii. Mulţi dintre foștii studenți vietnamezi în Timişoara au ajuns acum în funcții importante în stat şi au numai cuvinte de laudă la adresa Școlii Politehnice timișorene.

Sapte medalii la Cupa Romaniei la badminton, pentru sportivii UVT

Primăvara aduce şi medalii pe bandă rulantă la badminton. Rezultate excepționale pentru sportivii de la CSU UVT, la Cupa României la badminton, competiție desfășurată la Bacău. Universitatea de Vest din Timișoara a reușit să se impună la nu mai puțin de patru probe din cele cinci disputate, bilanțul fiind de patru medalii de aur, una de argint și două de bronz.

Cele mai bune vinuri de la Vinvest 2016: cine sunt campionii / LISTA + FOTO

La Timișoara s-a muncit din greu, dar plăcut, la… alegerea celor mai bune licori intrate în concursul de vinuri de la Vinvest 2016. Specialiștii au testat, au gustat, au notat și au ales! De acum încolo, dacă veți cumpăra vreunul dintre aceste vinuri, veți ști că e unul de primă clasă.

CS Timisoara, patru medalii de aur la Cupa Ungariei la taekwon-do / FOTO

La Budapesta a avut loc, în ultimul weekend, Cupa Ungariei la taekwon-do, artă marțială tot mai practicată în utltima perioadă. La competiție au aparticipat 272 de sportivi din 12 țări. Lotul României a avut în componența sa practicanți de taekwon-do de la patru cluburi, printre care și CS Timișoara.