Arhiva pentru eticheta: ripensia

Un nou moment zero. Adunați-vă, nu vă mai bateți joc de fotbalul timișorean!

În vara lui 2012, AC Recaș promova în liga a doua. Surprinsă de această performanță, speriată de cheltuielile ce vor urma în al doilea eșalon, dar și pe un fond electoral evident, Primăria Recaș este de acord să cedeze echipa unui ONG format din Universitatea Politehnică, Primăria Timișoara și Consiliul Județean Timiș.

Victorie la final, după un meci spectaculos. Ripensia bate în prelungiri Miroslava

Partida dintre Ripensia si echipa „celebrilor” Agrigoroaei, Căruţă, Asăvoaei sau Viorică, adică Ştiinţa Miroslava, nu a fost floare la ureche pentru gazde. Chiar dacă era deja retrogradată, formaţia oaspete a făcut un meci bun pe terenul bănăţenilor, dar Ripi s-a impus după un final nebun cu 3-2 (0-1).

Nu le-a stricat sarbatoarea. Ripensia a pierdut la Calarasi

Dunărea Călăraşi promovează înainte de „termen” în prima ligă, după victoria de astăzi cu Ripensia Timişoara. Echipa din Bărăgan, pregătită de bănăţeanul Dan Alexa s-a impus la capătul unul meci echilibrat cu 3-1 (0-1). Ripi a ţinut în şah liderul autoritar al campionatului ligii secunde, doar în prima repriză. Marius Toma a marcat în minutul

Ripensia își complică situația. Eșec și la Balotești

După înfrângerea de pe teren propriu cu Sibiul lui Sandu Pelici, Ripensia Timișoara nu a reușit mai mult nici la Balotești. Într-un meci important pentru salvarea de la retrogradare, trupa ilfoveană s-a impus cu 3-1 (2-0), într-un joc în care Ripensia nu a evoluat rău, dar a plătit tribut unei defensive visătoare.

Sibiul lui Pelici se impune la limită în Ciarda Roșie

Dacă echipele din Timişoara, mai ales din prima ligă, au fost pregătite de nume ilustre ca Florin Marin, Leo Grozavu, Ionuţ Popa, şi mai nou Rică Neaga, un timişorean face istorie la alte echipe. Alex Pelici a eliminat FCSB doi ani la rând din Cupa României, în acest an dând efectiv de pământ cu echipa bucureşteană, dar „profeţii” nu sunt recunoscuţi la ei acasă.

Spectacol pe teren, dezamagire in tribune. Ripensia a pierdut un meci in care a condus de doua ori

În ultimul meci al zilei din campionatul Ligii 2, Ripensia Timişoara a primit vizita, pe stadionul din Ciarda Roşie, a echipei de pe locul 3, Chindia Târgovişte, formație ce are dreptul de a visa cu ochii deschiși la prima ligă, și asta pentru că rezultatele obținute în ultimul timp îi permit acest lucru.

Ripensia incheie anul cu un joc spectaculos acasa si cu un punct obtinut in prelungiri

Meci de neuitat în Ciarda Roşie, unde două echipe avide de puncte, Ripensia şi Luceafărul, căutau victoria pentru a-şi asigura o iarnă liniştită. După un meci în care ambele echipe puteau câştiga, tabela a „îngheţat” la 4-4 (2-2). După cum arată şi scorul, meciul a fost unul deosebit, în care s-a jucat ofensiv şi deschis.

Revenire in zapada. Ripi vine cu 3 puncte mari de la Suceava

Partida Foresta – Ripensia nu a putut să înceapă la ora stabilită, din pricina căderilor masive de zăpadă de la Suceava. Terenul a fost acoperit cu zăpadă şi organizatorii au încercat din răsputeri să cureţe suprafaţa de joc, în ciuda faptului că ningea în continuare. Ca atare, arbitrul Andrei Lucian Ţiţii din Şura Mică a luat decizia de a amâna cu o oră startul meciului, iar partida a început în cele din urmă cu câteva minute înaintea orei 12.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com