Arhiva pentru eticheta: u cluj

baschet

Mult mai strâns decât o arată scorul. SCM Timișoara la înălțime în meciul cu Clujul

U-Banca Transilvania a câștigat unicul meci din Liga Națională de baschet masculin disputat duminică, 7 noiembrie, scor 98-88 cu SCM OHMA Timișoara, meci în care bănățenii au jucat de la egal la egal cu campionii. Ardelenii continuă cu victorii pe linie, în timp ce bănățenii au acum patru succese și două înfrângeri. Clujul a fost

SCM Timisoara

SCM Timișoara a deschis sezonul de vară cu o victorie clară

Sezonul s-a reluat pentru echipa de rugby SCM Timișoara cu un meci din Cupa României. „Leii” au întâlnit Universitatea Cluj, în deplasare și au învins cu 48-7 (22-0), după o evoluție convingătoare. SCM a înscris șapte eseuri, dintre care trei reușite de jucători nou veniți în inter-sezon. Rupanu a înscris primul eseu, iar Dănuț Jipa

Ripensia

Atât de aproape de un nou succes pe terenul Universității Cluj. Ripi, la un pas de încă trei puncte mari

În returul sezonului trecut, Ripensia se impunea pe terenul Universitatii Cluj, pe atunci în cărți pentru promovarea directă în prima ligă, cu 3-2, cu un gol marcat de Drăghici în minutul 97. De această dată, meciul dintre cele două echipe cu nume istorice s-a terminat la egalitate, 1-1, dar și acum, Ripi a fost aproape de o victorie pe care a meritat-o.

„Sarazinii” pun tunurile pe titlu! Începe Superliga de rugby

După o încălzire perfectă, cu trei victorii clare în trei partide pentru Timișoara Saracens, bănățenii sunt pregătiți și încrezători înainte de începerea campionatului. Superliga începe fără CSM București, echipă care s-a desființat, dar care a întărit alte grupări din elită, mai ales pe Tomitanii. Chiar și așa, bătălia pentru titlul se va da ca și

Debut fantastic pentru Reșița! Bănățenii de munte au învins favoriții la promovare, U Cluj

Noul sezon de ligă secundă a început astăzi în Valea Domanului. CSM Reșița, nou-promovată în acest eșalon a întâlnit o formație ce a fost la 180 de minute de prima ligă, Universitatea Cluj, mare favorită și în acest sezon. Circa 7000 de spectatori au făcut o atmosferă frumoasă și și-au purtat favoriții spre o mare

Sursă foto: arhivă.

Şah mat pe Cluj Arena în minutul 98! Ripi scoate Clujul din lupta pentru primele două locuri

Un joc de povestit la nepoţi, aşa cum se întâmpla în perioada interbelică între Universitatea Cluj şi Ripensia. Nu aveai timp să respiri pentru a realiza ce se poate întâmpla pe Cluj Arena. După un meci absolut nebun, Ripi s-a impus cu 3-2, a scăpat de grijile retrogradării, dar a scos deocamdată şi Universitatea din

O eroarea defensivă cât o înfrângere. ASU Poli pierde la limită la Cluj

Au fost curajoşi, au jucat cu atitudine, dar au pierdut. Pe scurt, povestea meciului disputată de ASU Politehnica pe Cluj Arena, contra Universităţii în etapa a 23-a a ligii secunde. Ardelenii nu au impresionat, dar au făcut destul încât să îşi apropie victoria. Au profitat de singura greşeală defensivă a bănăţenilor pentru a se impune cu 1-0.

Pe placul conferențiarului. Politehnica a învins U Cluj cu 1-0

Peste 2000 de spectatori au ținut să vadă la lucru două echipe cu o susținere deosebită din partea suporterilor, Politehnica Timișoara, respectiv Universitatea Cluj. Partida, una plăcută cu destule faze de poartă s-a încheiat teoretic rapid, din minutul 5, atunci când Gelu Velici a marcat după o fază spectaculoasă pentru 1-0, scor cu care avea să se și termine jocul.

Galop de sanatate pentru campioni. Timisoara Saracens trece la pas si de U Cluj

După 52-3 pe terenul lui Dinamo, a urmat un nou scor fluviu pentru campioana României la rugby! A fost 69-7 cu Universitatea Cluj în etapa a doua a Cupei Regelui, competiţie câştigată de bănăţeni în sezonul trecut. A fost un spectacol cu public oferit de bănăţeni, care au predat din nou o lecţie ofensivă.

Poli ar putea castiga la masa verde jocul cu „U” Cluj!

Poli Timişoara are șanse mari să-și adjudece toate cele trei puncte din meciul cu „U” Cluj, pierdut pe teren propriu în cea de-a doua zi de Paște. Cum este posibil acest lucru? Printr-o decizie a Comisiei de Recurs din cadrul FRF, ardelenii au pierdut deja un meci la masa verde, după ce Concordia Chiajna a contestat dreptul de joc al lui Marius Martac. Acelaşi jucător a evoluat şi în partida de la Timișoara.

Alexa&co au mai facut un pas spre Liga a II-a

ACS Poli Timișoara a pierdut, luni seara, partida de pe teren propriu cu „U” Cluj. Meciul a avut două reprize total diferite. Bănățenii au dominat cu autoritate prima parte, dar au fost de nerecunoscut după ce au ieșit de la vestiare. Partida era extrem de importantă pentru ambele echipe aflate în lupta pentru salvarea de la retrogradare.

Alexa, masuri speciale pentru anihilarea golgheterului Lemnaru

Forma excelentă arătată în acest retur de atacantul Valentin Lemnaru nu îl lasă indiferent pe antrenorul Dan Alexa, care şi-a pus în gardă fundaşii pentru jocul de luni. Lemnaru este golgheterul primului eşalon, cu 13 reușite, şi se bate cu Universitatea Cluj pentru evitarea retrogradării, la fel ca şi Pol Timişoara.