Categories: Sport

Rosso-nerii Banatului, aproape de o infratire cu Espanyol Barcelona!

Poli Timişoara şi UTA Arad, cele mai importante echipe din zona de vest, ar putea fi eclipsate de FCM Şcolar Reşiţa, în cel mai scurt timp. Un grup de investitori din România şi Spania este dispus să bage bani serioși în echipa de fotbal din Reşiţa.

Unul dintre investitori are legătură directă cu acţionariatul de la Espanyol Barcelona. Dacă grupul de investitori va ajunge la un numitor comun cu municipalitatea cărăşeană, FCM Şcolar Reşiţa va beneficia de o colaborare care va presupune inclusiv sosirea unor jucători spanioli la formaţia din Valea Domanului. FCM Şcolar Reşiţa continuă tradiţia de la CSM Reşiţa, unul dintre cele mai respectabile cluburi din România, desfiinţat în urmă cu mai bine de trei ani. Dacă am lua în calcul palmaresul CSM-ului, atunci am putea vorbi despre clubul reşiţean că se poate lăuda cu un campionat câştigat, dar şi cu o cupă a României. Înfiinţat în anul 1926, sub denumirea Uzinele şi Domeniile Reşiţa, formaţia cărăşeană câştiga titlul de campioană în urmă cu exact 80 de ani. Peste numai un an, reşiţenii pierdeau cea de-a doua finală a campionatului în dauna vedetelor de la Venus Bucureşti. Sub denumirea de Metalul, trupa din Valea Domanului a câştigat şi Cupa României în 1954, reuşind să treacă în finală cu 2-0 de Dinamo. Din 1958 clubul reşiţean a evoluat sub titulatura de CSM.
Înfiinţată acum 111 ani, Espanyol Barcelona este una dintre formaţiile de tradiţie din Spania, chiar dacă nu a câştigat niciun titlu până în prezent. Cea mai bună performanţă din istoria clubului ce are culorile oficiale alb şi albastru este un loc trei.

Share
Published by
Cosmin Bradu

Recent Posts

E oficial! Ciprian Ciucu câştigă detaşat alegerile pentru Primăria Bucureştiului. Mare surpriză pe locul 2!

Candidatul PNL Ciprian Ciucu va fi noul primar al Capitalei, câştigând oficial scrutinul la o…

2 ore ago

Exit-poll: Ciprian Ciucu câştigă detaşat Primăria Capitalei. Victoria îi aparţine şi lui Ilie Bolojan

Candidatul PNL Ciprian Ciucu va fi viitorul primar al Bucureştiului, potrivit unui exit-poll realizat de…

6 ore ago

Emoții doar în primul sfert de oră! SCM Poli Timișoara a învins categoric codașa din Sighișoara

Prim-divizionara de handbal SCM Poli Timișoara închide cu bine turul, învingând, conform așteptărilor ultima clasată…

10 ore ago

Fetele de la Poli închid sezonul regular cu o victorie frumoasă contra Bistriței

Pe o vreme rece și o ploaie măruntă, fetele de la Poli au întâlnit pe…

13 ore ago

Viceprimarul Lațcău anunță punerea în valoare a clădirilor din zona Pieței Mocioni odată cu revitalizarea zonei

Primarul Dominic Fritz a semnat în această săptămână contractul de finanțare prin care Timișoara va…

14 ore ago

Spitalul de Psihiatrie va avea un nou ambulatoriu, ridicat cu zece milioane de lei

Spitalul de Psihiatrie şi pentru Măsuri de Siguranţă Jebel va avea un nou amubulatoriu, o clădire…

14 ore ago