Categories: Invatamant

Elev de 11 ani, batut de o colega, la liceul sportiv

Un băiat de clasa a patra de la Liceul cu Program Sportiv „Banatul” a avut nevoie de îngrijiri medicale, fiind transportat la spital, după ce s-a îmbrâncit cu o colegă. Conducerea școlii încearcă acum să deslușească povestea. UPDATE: Copilul se află acum acasă, starea lui fiind stabilă.

Un echipaj de la Ambulanță a ajuns vineri la Liceul cu Program Sportiv „Banatul”, pentru a-i acorda îngrijiri medicale unui elev de clasa a patra. Din primele informații, se pare că acesta a ajuns la cabinetul medical al școlii, după ce a avut o altercație cu o fată.

Marius Cociu, directorul școlii, a fost luat prin surprindere de această întâmplare. „Acum sunt în drum spre liceu, plecasem de 15 minute când am fost sunat de o profesoară de engleză că unul dintre elevii noștri a ajuns la cabinetul medical cu probleme de respirație”, spune Cociu. Din ceea ce știe până acum directorul, cei doi copiii s-au îmbrâncit, din motive care nu sunt cunoscute încă, iar băiatul a început să nu mai poată respira normal.

A fost chemată o ambulanță, care l-a transportat pe băiat, împreună cu diriginta lui, la spitalul de copii. Un echipaj de poliție urmează să ajungă la școală, pentru a încerca să afle ce s-a întâmplat.

UPDATE
Poliţiştii au deschis o anchetă după ce fost informaţi iniţial că elevul de 11 ani ar fi fost bătut de colega sa. În urma investigaţiilor a rezultat că băiatul a ajuns la urgenţe după ce a alergat prin clasă şi s-a ciocnit de o colegă.
„În timpul pauzei, doi elevi de clasa a IV-a, amândoi din aceeaşi clasă, nici o diferenţă de vârstă între cei doi, alergau prin clasă. Băiatul avea în braţe o minge pe care o ţinea la nivelul abdomenului. S-au ciocnit şi micuţul a ameţit”, a declarat Marius Cociu, după ce a investigat situația.
Profesoara băiatului l-a dus imediat la cabinetul medical, după care, pentru mai multă siguranţă, a chemat salvarea care a transportat micuţul la spital. Starea băiatului este stabilă, el fiind deja acasă.
Share
Published by
Mihai Oancea

Recent Posts

Proiectul noului pod peste Mureș, de lângă Cenad, face un pas înainte

Lansată în cea de a doua jumătate a acestui an, licitația pentru stabilirea executantului studiului…

6 ore ago

Deplasare grea în ultimul meci din 2025 al baschetbaliștilor

Fără pauză! Etapa a 14-a din Liga Națională masculină de baschet programează un meci în…

8 ore ago

Din 1 ianuarie pregătiți-vă să vă goliți mai repede buzunarele pentru benzină sau motorină. Sau mergeți cu trotineta și bicicleta

Dacă v-ați bucurat de ieftinirea carburanților din ultimele zile, nu sperați să rămână prea mult…

11 ore ago

A intrat pe contrasens și a băgat o femeie și un copil în spital

Duminică, 28 decembrie 2025, în jurul orei 06:15, polițiștii au fost sesizați cu privire la…

11 ore ago

România lui Mitică. Mitică Dragomir

Dacă ar fi să ilustrez anul 2025, ba chiar şi ultimii 36 de ani, rezumându-mă…

15 ore ago

Asociația Club Sportiv Sport Express – locul unde copiii cresc prin sport, încredere și comunitate

Există momente în copilărie care rămân pentru totdeauna: prima minge prinsă corect, primul gol marcat,…

15 ore ago