Victor Dumitrașcu se întoarce, marți, la șefia Casei Judeţene de Asigurări de Sănătate Timiş. El va fi instalat în funcția rămasă vacantă după demiterea fostului președinte-director general Cristian Careba. Dumitrașcu este șeful laboratorului de analize al Spitalului Județean și a mai fost, în două rânduri, director la CJAS.
Călin Cristian Careba, fostul președinte-director general al CJAS Timiș, a fost demis acum circa două săptămâni, pe motiv de schimbare a indicatorilor de performanţă din contractul de management. De marți, în locul lui va fi instalat Victor Dumitrașcu, medic primar medicină de laborator, care are mare lipici la această funcție.
În 2006, Dumitrașcu era director al aceleași instituții, fiind demis pentru management defectuos. În locul lui a fost numit liberalul Horia Cristian, la vremea respectivă director adjunct al Spitalului Județean. În 2008, Cristian a renunțat la funcție pentru fotoliul de deputat. În aprilie 2009, Victor Dumitrașcu s-a întors la șefia CJAS, dar numai pentru câteva luni. În decembrie 2009 a fost schimbat de Cristian Careba, acesta părăsind postul în urmă cu aproximativ două săptămâni. Careba a dat concurs pe post în mai 2010, fiind singurul candidat la vremea respectivă.
Victor Dumitrașcu a fost audiat într-un dosar de trafic de influență instrumentat de procurorii DNA, în cazul unui bolnav de hepatită al cărui tratament, extrem de costisitor, trebuia aprobat de o comisie de experți a Ministerului Sănătății. Pe numele lui Dumitrașcu nu a fost începută însă urmărirea penală.
Joc de luptă, dar slab din punct de vedere calitativ, la Pecica, între gazdele de…
Consiliul Județean Timiș a preluat, vineri, clădirea Vilei Internațional, după mulți ani în care aceasta…
De luni, 16 martie, începe programul anual de întreținere și cosire a spațiilor verzi din…
În ultima etapă a sezonului regular din Liga 2, CSC Dumbrăvița primește vizita Concordiei Chiajna.…
De curând, a fost aprobată o ordonanță de urgență care modifică și completează Legea nr.…
Anne Applebaum, o cunoscută jurnalistă și scriitoare, s-a aflat, joi seara, la Universitatea de Vest…