Muncă în folosul comunităţii pentru scandal, călătorie fără bilet pe mijlocaele de transport în comun şi comerţ ambulant fără autorizaţie. Timișorenii care au fost amendați pentru diverse încălcări ale legii, dar nu au putut plăti, trebuie să muncească în schimbul banilor.
În acest an, 315 persoane care au încălcat legea şi nu au avut cum să achite sancţiunile primite sunt obligate să presteze muncă în folosul comunităţii.
Un timișorean amendat de patru ori pentru tulburarea liniștii publice va trebui să muncească 30 de ore. Pentru că au mers fără bilet cu mijloacele de transport în comun, alte două persoane vor lucra în folosul comunității șase, respectiv 20 de ore.
Recordul absolut îi aparține însă unui timișorean care a fost sancționat, în ultimul an, de nu mai puțin de 32 de ori, pentru că a comercializat diverse obiecte fără a deţine autorizaţie. Fiindcă nu și-a achitat amenzile, omul are de executat 270 de ore.
Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…
Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…
A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…
Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…
Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…
Când un primar se laudă că a atras sute de milioane de euro investiții din…