Preasfinţitul Paisie Lugojanul este aşteptat la DNA. Ion Gheorghe urmează să dea declarații în faţa procurorilor la sfârşitul acestei săptămâni. Tamaş Schiffbeck, şeful DNA Timişoara, ne-a confirmat că Paisie va ajunge în faţa procurorilor cât de curând.
Numele lui Paisie este strâns legat de dosarul „Şpagă din bani europeni”, în care mai sunt implicați preoţii Alin Cuza şi Cristian Pavel şi contabila Mihaela Zărie. Paisie va trebui să explice de ce a cerut câte 500 de lei pe lună, drept „donație”, de la angajații din cele cinci centre educaţionale din Timiş, gestionate de Arhiepiscopia Timişoarei.
Din cauza acestor „donații”, atât cele cinci centre din Timiș, cât și mai multe instituții similare din alte județe au fost închise. Centrele au fost deschise într-un proiect european POSDRU, coordonat de Asociaţia Filantropia Alba-Iulia şi Arhiepiscopia Alba Iulia. Paisie&co sunt cercetaţi pentru abuz în serviciu şi corupţie.
Universitatea de Vest Timișoara a găzduit, în perioada 16–20 martie, ediția din acest an a…
Din aceste zile, în zona trecerii la nivel cu calea ferată de la Cărpiniș, pe…
Societatea Aquatim instalează, în perioada 23 – 28 martie 2026, prin intermediul unei firme specializate,…
După echinocțiul din 20 martie, primăvara își intră cu adevărat în drepturi. Acest weekend va…
Agenţia As Tour Timişoara vă propune, în perioada 25 iunie - 2 iulie, o vacanţă…
România crește. Statul improvizează. Iar diferența dintre ele începe să coste — nu teoretic, ci…