Categories: Social

Cornu afla daca va sta de Paste dupa gratii / UPDATE: Va fi cercetat sub control judiciar

Georgică Cornu află, în următoarele ore, dacă își va petrece următoarele 30 de zile după gratii. El a fost dus la tribunal, împreună cu Mihai Zaharia, celălalt reținut în dosarul evaziunii fiscale de peste 61 milioane de lei. Magistrații urmează să decidă soarta celor doi. UPDATE: Cornu și partnerul său de afaceri vor fi cercetați sub control judiciar, dar procurorii au anunțat că vor face recurs la această decizie a judecătorilor.

„Regele asfaltului din Banat” a fost dus, la prânz, încătușat, la Tribunalul Timiș, unde se va judeca cererea DIICOT de arestare a sa. Georgică Cornu și Mihai Zaharia urmează să afle dacă vor petrece Paștele în arest. Omul de afaceri a fost audiat toată noaptea și a primit, vineri dimineață, ordonanță de reținere pentru 24 de ore. Cornu este implicat, alături de mai multe persoane, într-un dosar de evaziune fiscală cu un prejudiciu de peste 61 de milioane de lei. Conform anchetatorilor, firmele lui Cornu emiteau facturi fictive pentru materiale de construcție achiziționate de la firme din Strehaia. Plata era virată în conturile proprietarilor acestora, care-și luau comisioanele și returnau banii. Totul, fără a se plăti obligațiile către bugetul de stat. Cercetările în acest dosar au început în 2011, când un fost contabil l-a denunțat pe Cornu. (sursa foto: www.pressalert.ro)

Share
Published by
Oana Telescu

Recent Posts

Rectorul UPT atrage atenția asupra transformării profunde pe care AI o aduce pe piața muncii și în mediul academic

Florin Drăgan, rectorul UPT vorbește deschis despre un subiect important al zilelor noastre, efectele inteligenței…

6 ore ago

Crimă la stână! Un cioban a fost omorât cu sânge rece, iar suspectul a fost prins după câteva ore de căutări

Miercuri dimineața, în jurul orei 8, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Făget – Secția 10…

7 ore ago

Au început lucrările de amenajare a două noi sensuri giratorii, la Albina și Sacoșu Turcesc, pe drumul județean Timișoara – Buziaș/FOTO

Două noi sensuri giratorii vor fi amenajate în cursul acestui an pe drumul județean care…

9 ore ago

Primăria Timișoara suspendă temporar încasarea taxelor și impozitelor locale, pentru aplicarea noilor reduceri fiscale

Timp de trei zile, încasarea taxelor și impozitelor locale va fi suspendată de către Direcția…

10 ore ago

Finanțarea din fondurile publice ale Timișului a acțiunilor sportive, în dezbatere publică

Timișenii își pot spune opinia asupra modului în care județul va finanța din bani publici…

11 ore ago