Insula de smarald a Greciei, cum mai este numită Thassos, este, în această vară, una dintre destinaţiile de vis pentru concediu. Aceasta pentru că e un loc unde se găseşte câte ceva pentru toate gusturile: mare şi munte în acelaşi peisaj, păduri de un verde viu ce coboară prin nisipul strălucitor până în apele albastre, plaje liniştite şi curate, înconjurate doar de taverne tradiţionale, dar şi locuri unde distracţia ţine până în zori.
Cea mai nordică insulă grecească îmbină armonios trei culturi şi civilizaţii diferite: cea tracă, cea macedoneană şi cea turcească, lucru vizibil de altfel în construcţia localităţilor, dar şi în obiceiurile locuitorilor. Insula este renumită pentru marmura albă, cea mai albă din lume, cum spun grecii. De altfel, aici există şi o plajă denumită „plaja de marmură”. Marmura a fost exportată încă din antichitate şi folosită pentru construcţia templelor şi a clădirilor importante. Şi tot din antichitate, insula a fost un centru de extragere a minereului de aur – de aceea încă o plajă celebră din Thassos se numeşte Golden Beach. Nisipul ei se spune că ar conţine particule extrem de fine de aur, iar când calci pe el te simţi ca şi cum te-ai cufunda în cel mai adânc lux. Insula este și un important centru apicol, cea mai renumită mier fiind cea de pin.
Majoritatea hotelurilor şi a vilelor în care vă puteţi caza sunt înconjurate de splendide grădini de flori şi se află la mică distanţă de mers pe jos de plajă. De altfel, un tur al staţiunii cu maşina se poate face în aproximativ două ore. Ultramarin vă recomandă să vedeţi insula de smarald şi de la bordul vaporaşelor care fac croaziere pe mare – peisajul este splendid, iar apa cristalină. Iar pentru cei care iubesc viaţa activă a oraşelor, Limenas, capitala insulei Thassos, este o îmbinare de vechi şi modern: străduţe înguste, specifice orăşelelor greceşti, alături de magazine şi restaurante pline de viaţă, sau cluburi în care petrecerile durează până dimineaţă. Agenţia de turism Ultramarin vă invită pe splendida insulă de smarald, pentru un sejur complet de relaxare, voie bună, plajă şi amintiri dintr-un peisaj de vis. Detalii despre UltraOfertele acestei veri găsiţi aici.
Când un primar se laudă că a atras sute de milioane de euro investiții din…
Copiii au nevoie de mai mult decât informație și reguli. Au nevoie să fie văzuți,…
Reţele Electrice Banat a anunțat programul întreruperilor de curent pentru zilele viitoare la Moşniţa Nouă.…
Una din echipele de top din județul Timiș și-a reluat pregătirea încă de la începutul…
Medicina de familie, domeniul care ar trebui să fie unul dintre pilonii sănătății, are în…
România va fi reprezentată la ediția cu numărul 61 a Bienalei de Artă de la…