Categories: Sport

Meciurile din Liga 1 nu se mai vad in reteaua RCS&RDS

RCS&RDS a scos din grila sa de programe Look TV şi Transilvania Live, care vor difuza meciurile din Liga 1. Aceste televiziuni au decis, de la 1 iulie, să solicite tarife pentru retransmisie din partea cabliştilor. Look TV și Transilvania Live vor transmite în următorii cinci ani meciurile din Liga 1.

Televiziunile generaliste Look TV şi Transilvania Live au anunţat, pe 2 aprilie, că au încheiat un memorandum de înţelegere cu Intel Sky Broadcast Ltd., privind difuzarea în direct a meciurilor de fotbal din campionatul Liga I şi Cupa Ligii. Conform acestuia, Intel Sky Broadcast Ltd. va dobândi dreptul de proprietate asupra societăţilor Transilvania Look S.A. şi NCN Studio TV S.A., iar cei doi radiodifuzori vor primi drepturile aferente difuzării în direct, dar şi pentru înregistrări, rezumate, difuzare online şi pe mobil a meciurilor de fotbal din Campionatul Liga I şi din Cupa Ligii. Intel Sky Broadcast Ltd. a achiziţionat, în luna martie, de la Liga Profesionistă de Fotbal, drepturile comerciale privind meciurile de fotbal din Liga I pentru perioada 2014 – 2019 şi din Cupa României pentru perioada 2015 – 2019. Conform contractului, LPF va încasa de la Intel Sky Broadcast 27,5 milioane de euro pe sezon.

RCS&RDS a anunțat că a scos din grila sa de programe cele două canale TV. Look TV şi Transilvania Live au informat anterior Consiliul Naţional al Audiovizualului (CNA) că vor percepe tarife pentru retransmisie de la operatorii de cablu începând cu 1 iulie 2014. Până acum, cele două posturi se aflau pe lista televiziunilor „must carry”, obligatorii la retransmisie pentru toţi cabliştii. Look TV se afla pe locul 21 pe această listă, iar Transilvania Live, pe locul 26. RCS&RDS a depus și plângere la Consiliul Concurenţei împotriva Ligii Profesioniste de Fotbal, întrucât „vânzarea drepturilor de difuzare a meciurilor din Liga 1 s-a făcut cu încălcarea legislaţiei concurenţei”. Pe de altă parte, concurentul direct al RCS&RDS, compania UPC, a semnat recent un acord de distribuţie cu Intel Sky Broadcast Ltd., pentru transmisia celor două televiziuni Look TV şi Look Plus. Meciurile din Liga I și Cupa României vor putea fi văzute atât pe rețeaua de cablu, cât și de platforma de satelit a UPC, Focus Sat.

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Victorie italienească într-un meci cu fotbal puțin! Poli bate în jocul derby de la Ghiroda

  A fost mai multă agitație în tribune, pe lângă garduri și pe bănci, decât…

13 ore ago

La Timișoara, în Piața Operei, e sărbătorită Ziua Protecției Civile/FOTO

Centrul Timișoarei găzduiește sâmbătă un eveniment dedicat Zilei Protecției Civile. Voluntarii de la SALVO prezintă…

15 ore ago

Obținerea serviciilor în cadrul magazinelor E.ON Energie România se face doar cu programare

Accesul în toate magazinele E.ON Energie România se face în baza unei programări prealabile, pentru…

16 ore ago

UVT organizează mai multe acțiuni pentru elevi: concursuri, premii și șansa de a-și descoperi pasiunea

Universitatea de Vest Timișoara își propune, an de an, să fie alături de elevi și…

16 ore ago

Comuna bate „metropola”! Dumbrăvița leagă succesele, 1-0 cu Poli Iași

Victorie importantă pentru CSC Dumbrăvița în antepenultima rundă a sezonului regular. După victoria cu 1-0…

16 ore ago

Luni se reiau lucrările la străzile de pe Lotul 14 din Giarmata Vii

Primăria Ghiroda anunţă că, după întreruperea din perioada iernii, începând de luni, 2 martie, se…

17 ore ago