Categories: Partide

Ponta promite: PSD-istii cercetati pentru coruptie raman fara functii

Comisia de statut a PSD a definitivat, marţi, propunerile de modificare a statutului partidului. A fost adoptat, cu această ocazie, amendamentul lui Victor Ponta, conform căruia membrii de partid cercetați penal pentru corupţie nu mai pot ocupa demnităţi publice sau funcţii politice.

Amendamentele la statut vor intra vineri în discuţia Consiliului Naţional. „Dacă eşti inculpat, adică dacă s-a pus în mişcare acţiunea penală, nu mai poţi ocupa funcţiile numite de ministru sau conducerea celor două Camere (ale Parlamentului – n.r.). Dacă eşti trimis în judecată pentru fapte de corupţie, eşti suspendat din funcţiile politice, dacă apare o condamnare în primă instanţă, inclusiv din calitatea de membru de partid, şi, sigur, în cazul unei condamnări definitive Persoanele arestate preventiv îşi pierd funcţiile numite”, a explicat Victor Ponta. Întrebat dacă PSD nu riscă astfel să rămână fără membri importanţi, Ponta susține că, la 600.000 de membri, PSD, cel mai mare partid din România, nu va rămâne niciodată fără lideri. „Nu va exista niciodată un PSD fără lideri, nu vă faceţi griji!”, a replicat președintele PSD. După ce amendamentele vor fi validate la Consiliul Național, ele vor fi aplicate imediat în toate alegerile din structurile partidului ce se vor desfăşura până la viitorul congres care ar trebui să aibă loc în toamnă. În județul Timiș urmează să aibă loc alegeri atât la organizația județeană, cât și la cea municipală.

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Prețul stabilității iluzorii: de ce guvernarea prin ezitare ne împiedică să avansăm

România nu este condusă de o coaliție. Este administrată printr-un armistițiu administrativ cu program zilnic, unde…

2 ore ago

AS Tour Timişoara vă invită la un sejur de vis în care să descoperiţi secretele Deltei Dunării

În mai 2026, când Delta Dunării înflorește, păsările se întorc acasă, iar nuferii colorează canalele,…

2 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 7 februarie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 07.02.2026, unde se vor executa reparaţii…

3 ore ago

Ioan Mateescu a rămas singurul candidat pentru şefia Asociației Județene de Fotbal Timiș. Şi-a constituit echipa de vicepreşedinţi

Ioan “Mateo” Mateescu şi-a depus astăzi oficial dosarul de candidatură pentru funcția de președinte al…

17 ore ago

O sugestie interesantă din partea Visit Timiș la final de săptămână: sunteți invitați într-un oraș cu totul special

Weekend-ul acesta profităm de vremea bună și Visit Timiș are o sugestie interesantă pentru toți…

18 ore ago

Primăria Timișoara pregătește reabilitarea clădirii ”Școlii Mici”, pentru a o transforma în grădiniță

Clădirea ”Școlii Mici” din cartierul Plopi va primi o nouă șansă pentru a găzdui activități…

18 ore ago