Categories: Primăria Timişoara

Hamace, foisoare si aparate de fitness in Complexul Studentesc / FOTO

Complexul Studențesc va arăta cum n-a arătat niciodată! Va mai dura vreo două săptămâni, conform estimărilor primarului Nicolae Robu. Până atunci se va termina asfaltarea aleilor și refacerea de spații verzi. În plus vor fi montate foișoare, hamace și aparate de fitness.

„Niciodata nu a arătat Complexul Studențesc așa cum deja arată. Vom continua să-l înfrumusețăm și să oferim studenților condiții cât se poate de bune, condiții deosebite pe care nu le găsesc în alte orașe din România. A ieșit foarte frumos, vom marca piste de biciclete (…) Am lărgit semnificativ aleea, se montează bănci și jardiniere cu flori, va fi minunat. Pe spațiile verzi dintre cămine vom monta foișoare, iar între copaci, hamace. Deja sunt montate 13 foișoare, 42 de bănci, 38 de jardiniere și 31 de coșuri de gunoi”, a declarat, vineri, primarul Nicolae Robu. Edilul a anunțat, mândru, și că s-au plantat deja nu mai puțin de 340 de copaci, din care 90 de conifere. „Sunt tei, salcâmi, liliac, arbori de lalea, mesteceni, duzi ornamentali, pruni și cireși ornamentali, nu fructiferi”, a mai spus Robu.

În plus, au fost sparte o parte din suprafețele betonate fără autorizație de-a lungul timpului, urmând să fie amenajate aici spații verzi. Totuși, nu tot campusul va putea fi renovat. „S-au spart suprafețe uriașe care reprezentau platforme de beton, acel spațiu a fost un fel de țara nimănui, cine a vrut a betonat (…) și nimeni nu a spus vreodată stop (…) Din păcate, în partea cealaltă a complexului, unde avem căminele 8 până la 11, respectiv 12 până la 14 sunt foarte multe proprietăți private unde nu putem face ordine. Cred că trebuie să rezolvăm și acolo, să facem schimburi cu proprietarii sau să intrăm pe procedură de expropriere, dar aceasta este mai de durată”, explică Nicolae Robu.

Tot această ocazie va amenajat și parcul din spatele căminelor 19-22, care se va transforma într-o zonă de recreere. „Acel parc dintotdeauna a fost unul în care nu s-a întâmplat nimic, era în beznă, nu are iluminat… Vrem să creăm un sistem de iluminare, facem și aleile așa cum trebuie să fie. Vom monta și acolo foișoare, hamace, dar și aparate de fitness specifice pentru aer liber”, a mai spus primarul. Lucrările din Complexul Studențesc sunt executate de firmele care au contracte pentru întreținerea de spații verzi, străzi și trotuare și ar trebui să mai dureze circa două săptămâni.

Share
Published by
Otilia Galescu

Recent Posts

Tragedie la Moșnița: s-a răsturnat cu mașina și a murit

Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…

13 ore ago

Universitatea de Vest din Timișoara lansează programul de pregătire gratuită pentru BAC, consiliere și oportunități academice pentru mii de elevi

Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…

15 ore ago

Spectacol sub panou! Timișoara bate Ploieștiul în prelungiri

A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…

15 ore ago

Codul de procedură fiscală în domeniul eșalonărilor la plată s-a modificat. Se dorește eliminarea tratamentelor fiscale preferențiale

Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…

15 ore ago

Autostrada A1, plină de gropi periculoase în asfalt. DRDP Timișoara ne anunță că le astupă cu soluții temporare/VIDEO

Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…

15 ore ago

Conform DEX: Cel mai bun fotbalist – Nicolae Robu

Când un primar se laudă că a atras sute de milioane de euro investiții din…

17 ore ago