Categories: Primăria Timişoara

Asfalt pentru prima data pe strada Edgar Quinet! Santierul incepe in acest an

O firmă care are ca obiect de activitate „comerțul cu ridicata al metalelor și minereurilor metalice” și are legături cu omul de afaceri Georgică Cornu va asfalta, pentru 140.000 de euro, strada Edgar Quinet. Este vorba despre o uliță din zona Lidia-Musicescu, ai cărei locuitori așteaptă de ani buni să intre în secolul XXI.

Strada Edgar Quinet este stradă doar cu numele. În realitate, e o uliță situată în zona Lidia – Musicescu, iar cei care locuiesc acolo, în vile cochete, trebuie să ajungă acasă prin noroaie și gropi. În 2013, actualul primar Nicolae Robu promitea că situația se va schimba în scurt timp, iar în septembrie 2015, în sfârșit, Primăria Timișoara a scos la licitație lucrările de amenajare. Procedura s-a încheiat, astfel că str. Edgar Quinet va intra în secolul XXI. „S-au încheiat toate formalitățile, inclusiv licitația pentru execuția lucrărilor de amenajare a străzii Edgar Quinet. Este o stradă pe care niciodată nu a fost asfalt, unde oamenii s-au chinuit să trăiască în condiții mai rele decât la sate, pentru că acolo măcar s-a mai pietruit. După o perioadă destul de lungă, pentru că au fost o serie de dificultăți, iată-ne în măsură să schimbăm radical situația”, a anunțat primarul Nicolae Robu. Strada are o lungime de 450 metri, pe care va fi asfaltat carosabilul și vor fi realizate trotuare. În plus, pe 240 de metri se va face și rețeaua de canalizare.

Suma la care a fost estimată lucrarea a fost de 760.000 de lei, fără TVA, dar, în urma licitației, a rezultat un preț de 500.000 lei, tot fără TVA. „Banii sunt de la bugetul local. Termenul de execuție este de trei luni. Suntem acum într-o perioadă în care vremea este instabilă, în general. Dacă va fi cazul, după ce începem lucrările vom da ordin de sistare, dar e nevoie efectiv de trei luni. Lucrările vor începe de îndată ce se termină pregătirile”, a mai spus Robu. firma care a câștigat licitația se numește BVH Invest Accent SRL. Aceasta a fost înființată în 2013 și, conform codului CAEN, are ca obiect de activitate „comerțul cu ridicata al metalelor și minereurilor metalice”. Sediul societății este într-un subsol de pe strada Pacha, la aceeași adresă la care funcționează o agenție de turism deținută, acum câțiva ani, de Oana Cornu. În octombrie 2015, BVH Invest Accent SRL a cerut, la Tribunalul Timiș, declanșarea procedurii de insolvență în cazul SC Bau Center Vest SRL, societate a omului de afaceri Georgică Cornu, câștigătoare, anterior, a unor lucrări cu Primăria Timișoara. Bau Center Vest funcționează în același subsol cu firma care-i cere insolvența. Dosarul a fost comasat cu un alt dosar în aceeași speță. (sursa foto: www.opiniatimisoarei.ro)

Share
Published by
Otilia Galescu

Recent Posts

Cu moral bun înaintea unei dispute dificile pe teren propriu

CSC Dumbrăvița abordează jocul cu „studenții” din Copou cu un moral foarte bun, în urma…

52 de minute ago

Aquatim lansează programul ”Apa contează! Educație verde pentru viitor”

Aquatim a pregătit la Muzeul Apei din Timișoara un program special pentru grupuri școlare, dedicat…

2 ore ago

Mai mulți medici vor primi apartamente în noul cartier ANL din Giroc

Mai mulți medici vor primi apartamente pentru a locui în noul cartier ANL de la…

2 ore ago

Au fost introduse restricții de circulație la trecerea peste calea ferată de la Cărpiniș

Circulația rutieră se va desfășura în perioada următoare cu dificultăți în zona trecerii peste calea…

2 ore ago

Centru dedicat persoanelor vârstnice la Moşniţa Nouă. A fost semnat contractul de finanțare

În localitatea Urseni, comuna Moşniţa Nouă, se va ridica un centru dedicat persoanelor vârstnice și…

2 ore ago

UVT își extinde colaborările în regiunea Asia-Pacific

Universitatea de Vest Timișoara ia parte săptămâna aceasta la a 19-a ediție a conferinței și…

3 ore ago