Primavara perfecta: excursie la Budapesta si un concert Andre Rieu / FOTO

O excursie la Budapesta cu Agenţia de Turism Ultramarin este, în orice perioadă a anului, o experienţă extraordinară. Aflat la doar câteva ore de mers pe autostradă, Budapesta este un oraș de o frumuseţe incredibilă, cu evenimente şi atracţii pentru toate gusturile. Dar un concert Andre Rieu este un eveniment cu care nu ne putem întâlni în orice weekend!

Un concert cu Andre Rieu poate fi și un minunat cadou pentru cineva drag sau, pur şi simplu, o ocazie în plus de a te bucura de tot ce îţi oferă viaţa. Budapesta este una dintre cele mai frumoase capitale europene: cu o arhitectură deosebită, plină de muzee şi obiective turistice, foarte curată şi cu un trafic fluid. Un weekend aici este binevenit oricând, mai ales că pe tot parcursul anului au loc evenimente culturale de înaltă ţinută. Una dintre cele mai frumoase zone ale oraşului este Cetatea Buda, un ansamblu arhitectural de poveste, cu turnuleţe albe, clădiri istorice şi un muzeu al marţipanului. În Cetatea Buda puteţi vizita frumoasa Biserică Mathias Rex, unde a fost încoronată Împărăteasa Sissi a Austriei, Bastionul Pescarilor, cu cele şapte turnuleţe reprezentând cele şapte triburi maghiare, Statuia Ecvestră a lui Ştefan I, fostul Palat regal, ce găzduieşte cea mai mare colecţie de pictură maghiară, sau puteţi asista la schimbarea gărzii în faţa sediului Preşedinţiei Ungariei. Tot în partea Budei, la înălţime, panorama de la Citadelă este impresionantă, mai ales seara.

De partea cealaltă a Dunării, în Pesta, Basilica Sfântul Ştefan domină de la distanţă prin frumuseţe şi măreţie. Parcul Orăşenesc, Piaţa Eroilor cu monumentul Milenium, Muzeul de Arte Frumoase, cu excepţionale tablouri ale unor pictori renumiţi, Castelul Huniazilor, Parcul de distracţii, dar şi Grădina Zoo – una dintre cele mai mari şi mai vechi din Europa – sunt obiective ce trebuie neapărat bifate într-o excursie la Budapesta. Cel mai frumos Parlament al Europei poate fi admirat în toată splendoarea sa în timpul unei croaziere pe Dunăre, când veţi descoperi o nouă şi neaşteptată perspectivă asupra oraşului.

Agenţia de turism Ultramarin v-a pregătit, pentru sfârşitul lunii mai, o surpriză: după ce veţi vizita splendida capitală vecină, seara este dedicată unuia dintre cei mai mari artişti ai lumii, supranumit „Regele Valsului”, violonistul, dirijorul şi compozitorul olandez Andre Rieu. O întâlnire unică, o amintire pe viaţă – într-un oraş ce merită vizitat din nou şi din nou: Budapesta.Detaliile excursiei pot fi găsite aici.

Share
Published by
deBanat.ro

Recent Posts

Responsabilitățile agenților economici în domeniul protecției mediului și a gestionării deşeurilor, în dezbatere la CCIAT

Camera de Comerţ, Industrie şi Agricultură Timiş, în calitate de partener Enterprise Europe Network (EEN),…

5 ore ago

La Universitatea de Vest Timișoara va avea loc seria Conferințelor Prepascale

În acest an, Facultatea de Litere, Istorie, Filosofie și Teologie din cadrul Universității de Vest din…

5 ore ago

Noile trenuri poloneze Pesa vor circula pe ruta Arad – Timișoara – Caransebeș

La Timișoara, pe calea ferată vor circula și noile garnituri de tren realizate de polonezii…

5 ore ago

Lugojul nu a (mai) avut probleme la Cluj

Prim-divizionara de volei feminin CSM Lugoj a câștigat categoric la Cluj-Napoca, în minimum de seturi.…

7 ore ago

Cum i s-a urcat PSD-ului democrația la cap

Pe vremea crâncenului dar și obositului PSD, la final de trimandat Ion Iliescu, social-democrații au…

10 ore ago

Primăria Moşniţa Nouă scoate la vânzare prin licitaţie mai multe parcele de teren aflate într-o zonă în continuă dezvoltare

Primăria Moșnița Nouă anunță organizarea licitației publice deschise pentru vânzarea a 22 de terenuri situate…

10 ore ago