Categories: Timp liber

Daca e JazzTM, trebuie sa fie o premiera! Monty Alexander canta la Timisoara

Jazz de Harlem + reggae de Jamaica. Improvizație și ritm. Sau, altfel spus, Monty Alexander Harlem Kingston Express. E încă o premieră în line-up-ul acestei ediții a JazzTM, care adună, la început de iulie, la Timișoara, o mulțime de premiere.

Monty Alexander are în spate peste cinci decenii de carieră. Drumul lui în lumea muzicii a început la 6 ani, cu primele lecții de muzică clasică De la 14 ani a început să cânte în cluburile din Kingston și tot de atunci datează și primele înregistrări. În 1961, Alexander s-a mutat la Miami și, în mai puțin de doi ani, a fost angajat de Jilly Rizzo în clubul său, unde pianistul a avut ocazia de a cânta alături de Frank Sinatra. Artistul a cântat și înregistrat și cu alte nume mari ale industriei, precum Tony Bennett, Ray Brown, Dizzy Gillespie, Sonny Rollins, Clark Terry, Quincy Jones, Ernest Ranglin, Barbara Hendricks, Bill Cosby sau Bobby McFerrin. La 72 de ani, Monty Alexander are mai mult de 70 de albume lansate, în care se regăsesc atât influențe ale jazz-ului clasic și ale rădăcinilor sale jamaicane, cât și ritmuri efervescente sau vocaluri sofisticate. The Harlem-Kingstone Express este mai mult decât o proiecție muzicală, care aduce laolaltă energia și pasiunea caracteristică stilurilor jazz și raggae.

Până acum, pe lângă concertul Monty Alexander Harlem Kingston Express, Jazz TM are următoarele concerte anunțate: The Chick Corea Elektric Band, Miles Mosley feat. The West Coast Get Down, Bill Laurance, China Moses, SUBJazz, Alex Calancea Band, Paolo Profeti European Collective, The Egocentrics, The Best Bad Trip, Armies Live, BAB, Paperjam, Parcul Castelului, Toth Bagi Csaba Balkan Union, Ana Dubyk Quartet,A-C Leonte Reveries și Teo Milea. Festivalul are loc în perioada 30 iunie – 2 iulie. pe trei scene în aer liber: în Piața Victoriei, în Parcul Castelului și în Parcul Civic, dar și în alte patru spații speciale pentru jam sessions: Ambasada, Manufactura, D`arc și Aethernativ.

Share
Published by
Cristina Tomescu

Recent Posts

Fostul rector al Universității Politehnica Timișoara, Viorel Șerban, a încetat din viață

Universitatea Politehnica Timișoara anunță, cu profundă durere, trecerea la cele veșnice a celui care a…

11 ore ago

Primarul Fritz prezintă victoriile municipalității în instanță, pe disputele ”imobiliare”

Am avut succes împotriva contestațiilor de pe strada Cezar, în lupta cu Pizzeria Poli, dar…

15 ore ago

Proiectul lărgirii la patru benzi a drumului județean spre Sânandrei a fost oficial demarat

Lucrările de lărgire la patru benzi a drumului care leagă Sânandreiul de DN 69, Timișoara…

16 ore ago

Cu moral bun înaintea unei dispute dificile pe teren propriu

CSC Dumbrăvița abordează jocul cu „studenții” din Copou cu un moral foarte bun, în urma…

19 ore ago

Aquatim lansează programul ”Apa contează! Educație verde pentru viitor”

Aquatim a pregătit la Muzeul Apei din Timișoara un program special pentru grupuri școlare, dedicat…

20 de ore ago

Mai mulți medici vor primi apartamente în noul cartier ANL din Giroc

Mai mulți medici vor primi apartamente pentru a locui în noul cartier ANL de la…

20 de ore ago