Descoperiti Thassos, insula de smarald a Greciei. Vacanta la preturi Early Booking / FOTO

Pitoreasca insulă grecească Thassos este, și în acest an, unul dintre locurile ideale în care vă puteți petrece vacanța. Marea caldă și turcoaz, plajele neasemuit de frumoase și pădurile răcoroase sunt tot atâta motive s-o alegeți ca destinație pentru această vară. Bilete Early Booking vă așteaptă.

Thassos, insula de smarald a Greciei, este una dintre destinaţiile de vis pentru concediu. E un loc unde se găseşte câte ceva pentru toate gusturile: mare şi munte în acelaşi peisaj, păduri de un verde viu, ce coboară prin nisipul strălucitor până în apele albastre, plaje liniştite şi curate, înconjurate de taverne tradiţionale, dar şi locuri unde distracţia ţine până în zori. Agenţia de turism Ultramarin vă propune sejururi de neuitat, în care singura voastră grijă este să vă întoarceți cu cât mai multe fotografii. Din 3 iunie încep plecările spre Thassos oferite de Agenția de turism Ultramarin, ocazie numai bună de a vă achiziționa acum vacanța la tarife Early Booking!

Insula Thassos este locuită din cele mai vechi timpuri. Conform mitologiei greceşti, prima persoană care a păşit pe insula de smarald a fost chiar Thassos, aflat în căutarea surorii sale Europa, ce fusese răpită de Zeus. Pentru că nu a găsit-o şi nu se putea întoarce fără ea, dar şi vrăjit de frumuseţea insulei, Thassos a decis să rămână pentru totdeauna aici. Cea mai nordică insulă grecească îmbină armonios trei culturi şi civilizaţii diferite: cea tracă, cea macedoneană şi cea turcească, lucru vizibil de altfel în construcţia localităţilor, dar şi în obiceiurile locuitorilor. Insula este renumită pentru marmura albă, cea mai albă din lume, cum spun grecii. De altfel aici, există şi o plajă denumită plaja de marmură. Marmura a fost exportată încă din antichitate şi folosită pentru construcţia templelor şi a clădirilor importante. Tot din antichitate, insula a fost un centru de extragere a minereului de aur. De aceea, o altă plajă celebră din Thassos se numeşte Golden Beach. Nisipul ei se spune că ar conţine particule extrem de fine de aur. Insula este și un important centru apicol, cea mai renumită fiind mierea de pin.

Majoritatea hotelurilor şi a vilelor în care vă puteţi caza sunt înconjurate de splendide grădini de flori şi se află la mică distanţă de mers pe jos de plajă. De altfel, un tur cu maşina al insulei se poate face în aproximativ două ore. Ultramarin vă recomandă să vedeţi insula de smarald şi de la bordul vaporaşelor care fac croaziere pe mare – peisajul este splendid, iar apa, cristalină. Pentru cei care iubesc viaţa activă a oraşelor, Limenas, capitala insulei Thassos, este o îmbinare de vechi şi modern: străduţe înguste, specifice orăşelelor greceşti, alături de magazine şi restaurante pline de viaţă, sau cluburi în care petrecerile durează până dimineaţă.

Agenţia de turism Ultramarin vă invită pe splendida insulă de smarald, pentru un sejur complet de relaxare, voie bună, plajă şi amintiri dintr-un peisaj de vis. Detalii despre UltraOfertele acetei veri (prețuri și datele plecărilor) găsiţi aici.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”2918″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”150″ thumbnail_height=”90″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Show slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Share
Published by
Ioana Toma

Recent Posts

Talent precoce! Ana Julie, la doar 11 ani demonstrează că totul este posibil: pianistă și balerină de succes

Imaginați-vă că aveți 3 ani și, în loc să învățați să vă legați șireturile, începeți…

12 minute ago

Culisele statului paralel. Cum funcționează România dincolo de instituțiile oficiale

România post-1989 nu a trăit o ruptură, ci o negociere între vechiul sistem și formele…

3 ore ago

Weekend la Iulius Town: ateliere creative, teatru pentru copii, târg educațional și competiții sportive

În Iulius Town continuă seria creativă dedicată celor mici și în acest final de săptămână,…

3 ore ago

Descoperiţi farmecul Greciei și bucuraţi-vă de un sejur de neuitat în Creta alături de As Tour

Agenția de turism As Tour Timişoara vă oferă un pachet complet în Insula Creta, în…

3 ore ago

Fostul rector al Universității Politehnica Timișoara, Viorel Șerban, a încetat din viață

Universitatea Politehnica Timișoara anunță, cu profundă durere, trecerea la cele veșnice a celui care a…

14 ore ago

Primarul Fritz prezintă victoriile municipalității în instanță, pe disputele ”imobiliare”

Am avut succes împotriva contestațiilor de pe strada Cezar, în lupta cu Pizzeria Poli, dar…

19 ore ago