Categories: Primăria Timişoara

Strada pe care locuieste primarul Robu intra in santier: va avea patru benzi si pasaje pietonale

Strada Mareșal Constantin Prezan, fostă Lidia, ar putea intra în șantier chiar din acest an. La finalul lucrărilor, strada va avea patru benzi și vor apărea noi sensuri giratorii, dar și pasaje pietonale. Nicolae Robu spune că, în sfârșit, așa vor fi făcute și locuri de parcare decente.

„Am primit studiul de fezabilitate pentru modernizarea străzii Mareșal Constantin Prezan, de la intersecția cu Calea Martirilor până în sensul giratoriu de la AEM. Vor fi lucrări spectaculoase, această stradă va ajunge în sfârșit să arate așa cum ar fi trebuit ea să arate de multă vreme. Este strada pe care locuiesc și eu, iar trotuare mai proaste decât cele din fața blocului meu și a blocurilor vecinilor nu există în oraș. Acest proiect va defini totul. Strada va fi amenajată la un ecart corespunzător a patru benzi de trafic, dar nu va funcționa cu 4 benzi, pentru că traficul nu necesită asta, ci va fi amenajată astfel încât pe o parte și pe alta să fie locuri de parcare civilizate (…) Se va lărgi sensul giratoriu de la AEM, cu două benzi”, a declarat primarul Nicolae Robu. SF-ul prevede, de asemenea, două noi giratorii noi. „În zona ramificației spre fântâna de apă de la Urseni, zona Saguaro, se va face sens giratoriu nou. Se va mai face un sens giratoriu la intersecția cu Bd. Sudului, acolo unde era acea casă pe care noi am preluat-o dintr-un schimb de proprietăți și am demolat-o”, a mai spus edilul. Potrivit studiului de fezabilitate, ar fi mai multe variante pentru modernizarea străzii Lidia și a sensului de la AEM, iar una dintre ele cuprinde și pasaje pietonale. Studiul de fezabilitate trebuie să fie votat de consilierii locali, apoi vor fi făcute proiectul tehnic și, ulterior, licitația pentru execuție. „Sunt șanse în varianta optimistă, fără probleme la licitații, să începem anul acesta (lucrările – n.r.) Mare lucru nu se va putea face, dar sunt șanse. Lucrul substanțial se va putea face abia din 2018. În 2018 vom face tot posibilul să se și finalizeze”, a conchis Nicolae Robu.

Potrivit studiului de fezabilitate, ar fi mai multe variante pentru modernizarea străzii Lidia și a sensului de la AEM, iar una dintre ele cuprinde și pasaje pietonale.

Share
Published by
Cristina Tomescu

Recent Posts

Când succesul devine datorie publică. Filantropie 1.0 – Manual de responsabilitate pentru câștigătorii tranziției

Acest text nu este despre sărăcie. Este despre bogăția care nu își face datoria. Despre…

40 de minute ago

Unul dintre cele mai îndrăgite evenimente ale sezonului se întoarce la Ghiroda pe 13 decembrie

Primăria și Consiliul Local Ghiroda, în parteneriat cu Asociația ProDatina, organizează sâmbătă, 13 decembrie 2025,…

O oră ago

Sărbătoarea Sfântului Nicolae, protectorul copiilor şi făcătorul de minuni

Pe 6 decembrie întreaga creștinătate îl sărbătorește pe Sfântul Nicolae, unul dintre cei mai iubiţi…

2 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 6 decembrie 2025

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 06.12.2025, unde se vor executa reparaţii…

2 ore ago

Riscurile geopolitice analizate într-un seminar științific la Universitatea “Aurel Vlaicu” din Arad

Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…

15 ore ago

Au lovit și au fugit! Acum, trei tâlhari tineri își așteaptă pedeapsa

Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…

17 ore ago