Totusi ar putea fi terasa pe Modex. Robu: Nu suntem obstructionisti

Într-o bună zi chiar v-ați putea bea cafeaua cu priveliște deasupra Pieței Operei. Poliția Locală a oprit, vineri, construirea unei terase pe clădirea Modex, dar primarul Nicolae Robu spune că un astfel de stabiliment nu este totuși interzis.

Cea mai „cool” terasă din Timișoara s-a închis înainte să apuce să fie gata de inaugurare, dar lucrurile s-ar putea schimba. Primarul Nicolae Robu a sesizat construcția de pe acoperișul Modex în timp ce se plimba prin centrul Timișoarei și a cerut verificarea legalității acesteia. S-a constatat că nu există nimic mai mult decât un certificat de urbanism, astfel că s-a decis stoparea lucrărilor, teoretic readucerea clădirii la starea inițială, iar proprietarii au fost amendați cu 10.000 lei, maximul prevăzut de lege. „Aviz amatorilor: să nu construiască fără autorizație și apoi să încerce să facă rost de autorizație de intrare în legalitate. Nu le dăm. Amenda poate fi repetată, dacă nu se conformează. Dacă este cazul, s-ar putea face și plângere penală. Curios este că nicio echipă de poliție care patrulează în zona centrală nu mi-a semnalat. Sau un inspector de zonă. Eu le văd zi de zi, am doi ochi și ochelari. Văd o mulțime de lucruri zi de zi, mă întreb și eu cum Dumnezeu alții nu le văd”, a declarat primarul Nicolae Robu.

Și totuși… într-o zi, pe acoperișul Modex chiar s-ar putea deschide o terasă. „În principiu se poate face, dacă nu apare o construcție suplimentară. Sunt atâtea exemple de terase care nu afectează. Se pot pune de exemplu niște mese, cu scaune, cu o umbrelă, asta se poate. Eu spun o poziție de principiu, noi nu suntem obstrucționiști, orice servicii suplimentarea care sunt oferite timișorenilor sunt sprijinite de noi. Trebuie să ne prezinte o imagine virtuală a ceea ce urmează să se facă și atunci spunem da sau nu. În principiu, poate fi o terasă pe clădirea Modex, una care să nu afecteze zona în niciun fel”, a încheiat primarul Timișoarei.

Share
Published by
Otilia Galescu

Recent Posts

Victorie italienească într-un meci cu fotbal puțin! Poli bate în jocul derby de la Ghiroda

  A fost mai multă agitație în tribune, pe lângă garduri și pe bănci, decât…

6 ore ago

La Timișoara, în Piața Operei, e sărbătorită Ziua Protecției Civile/FOTO

Centrul Timișoarei găzduiește sâmbătă un eveniment dedicat Zilei Protecției Civile. Voluntarii de la SALVO prezintă…

8 ore ago

Obținerea serviciilor în cadrul magazinelor E.ON Energie România se face doar cu programare

Accesul în toate magazinele E.ON Energie România se face în baza unei programări prealabile, pentru…

9 ore ago

UVT organizează mai multe acțiuni pentru elevi: concursuri, premii și șansa de a-și descoperi pasiunea

Universitatea de Vest Timișoara își propune, an de an, să fie alături de elevi și…

9 ore ago

Comuna bate „metropola”! Dumbrăvița leagă succesele, 1-0 cu Poli Iași

Victorie importantă pentru CSC Dumbrăvița în antepenultima rundă a sezonului regular. După victoria cu 1-0…

9 ore ago

Luni se reiau lucrările la străzile de pe Lotul 14 din Giarmata Vii

Primăria Ghiroda anunţă că, după întreruperea din perioada iernii, începând de luni, 2 martie, se…

10 ore ago