Categories: EconomicUltima ora

Terenul unde ar fi trebuit sa se faca mall in Calea Lugojului a fost vandut

Terenul pe care ar fi urmat să fie construit mallul din Calea Lugojului a fost vândut. Israelienii de la Plaza Centers, care obținuseră anul trecut și autorizația de construire, l-au scos la vânzare în luna iulie. Cumpărătorul ar fi un faimos lanț de supermarketuri.

Dezvoltatorul imobiliar israelian Plaza Centers, care deţinea terenul pe care a funcţionat fosta fabrică de pantofi Modern, l-a scos la vânzare în luna iulie. „Terenul este disponibil la vânzare, iar preţul pe care îl cerem este de 7,5 milioane de euro. Nu pot comenta motivele pentru care vindem terenul”, declara un reprezentant al companiei, conform ZF.ro. Grupul israelian anunţase, la finele lui 2016, semnarea unui precontract cu hypermarketul Auchan, care ar fi urmat să devină „ancoră”. De asemenea, fusese obținută autorizaţia de construire. Mallul din Calea Lugojului ar fi trebuit să aibă o suprafaţă închiriabilă de 38.000 de metri pătraţi, din care 10.400 de metri ar fi urmat să fie acoperiţi de noul hypermarket. Lucrările ar fi trebuit să fie finalizate în 2018. Conform zf.ro, terenul a fost vândut în doar câteva săptămâni. Informaţia privind vânzarea a fost publicată pe bursa din Londra unde numele cumpărătorului nu este menţionat. Potrivit zf.ro, terenul a fost cumpărat de grupul francez Auchan, tranzacţia fiind evaluată la 7,25 milioane de euro. Nu există însă o confirmare oficială a numelui cumpărătorului, oficialii Plaza Centers susținând că acesta nu dorește să fie anunțat public.

Share
Published by
Alex Nestor

Recent Posts

Alfred Simonis îi acordă încredere deplină noului director de la Muzeul Satului Bănățean, în disputa cu unii angajați

Alfred Simonis, președintele CJ Timiș, a anunțat marți că are încredere deplină în noul director…

4 ore ago

Bătăușii copilului consilierei din Dumbrăvița au primit… arest la domiciliu

Deși vorbim de un caz în care un tânăr de 19 ani a primit o…

5 ore ago

Tenis Club Rogo a organizat cel mai puternic turneu de tenis rezervat jucătorilor „old-boys”! Meciuri de senzație la Dumbrăvița

Județul Timiș a fost onorat să figureze din nou în Calendarul Oficial ITF Masters 2026,…

6 ore ago

Seeds of Kenosis renunță la spațiul florăriei din Piața Operei, motivând că nu vrea să intre în jocuri politice

Asociația Seeds of Kenosis a anunțat, marți la prânz, că va renunța la spațiul pe…

7 ore ago

Un canotor este sportivul anului în județul Timiș. CSM Timișoara, principalul furnizor de talente

Direcția Județeană de Tineret și Sport Timiș a făcut public topul celor mai buni sportivi…

9 ore ago