Categories: Sănătate

Cu masini cu 600.000 km la bord, cei de la Ambulanta Timis ies in strada

Supăraţi din cauza maşinilor vechi cu care sunt nevoiţi să lucreze, dar şi din cauza salariilor şi a lipsei de personal, angajaţii Ambulanţei Timiş ies în stradă. Mai precis, în faţa sediului instituţiei, lângă Spitalul Judeţean, protestul fiind parte a unuia care se desfăşoară la nivel naţional în toate sediile locale ale ambulanţei.

„Mitingul îşi propune sensibilizarea guvernului. Revendicările noastre sunt legate de venitul salarial, care va scădea începând cu 1 ianuarie pe noua lege de salarizare, de starea parcului auto și de lipsa de personal din serviciile de ambulanțe”, explică Victor Țepeș, liderul Sindicatului Ambulanța Timișoara. Mașinile sunt vechi, au un număr foarte mare de kilometri parcurși și, în plus, sunt probleme și cu personalul insuficient. „Unele ambulanțe au 600.000-700.000 de kilometri la bord. Potrivit legii, trebuiau scoase din uz. Am primit două ambulanțe de la consiliul județean și avem promisiunea că mai primim încă două. Este o gură de oxigen, dar nu este suficient. Avem zilnic ambulanțe care stau în service, le ducem cu o problemă de motorizare, după câteva zile apare o problemă de transmisie, cheltuielile sunt foarte mari. Nu cred că există zi în care să nu fie zece mașini în service. Acum sunt 72 de ambulanțe în Timiș, în total, și noi ar trebui să schimbăm 10, cel putin. Şi în ceea ce privește personalul suntem în minus cu aproximativ 35%. Sun în jur de 498 de angajați la Ambulanța Timiș, cu tot cu personalul TESA”, a mai declarat Țepeș.

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Ghiroda a început pregătirea și va disputa șase partide amicale

Una din echipele de top din județul Timiș și-a reluat pregătirea încă de la începutul…

7 ore ago

Zeci de localități din Timiș nu au medic de familie. Președintele Colegiului Medicilor cere implicarea autorităților

Medicina de familie, domeniul care ar trebui să fie unul dintre pilonii sănătății, are în…

10 ore ago

Doi artiști timișoreni reprezintă, prin intermediul unei expoziții, România la Bienala de artă de la Veneția

România va fi reprezentată la ediția cu numărul 61 a Bienalei de Artă de la…

11 ore ago

Dragoste de mamă. Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare Timișoara a primit o donaţie de un milion de euro de la mama sa

Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare din Timișoara, medicul Tudor Constantin Luca, a primit de la…

11 ore ago

A fost lansată licitaţia privind reabilitarea zonei centrale a oraşului Sânnicolau Mare, proiect de 5,5 milioane de euro

Primarul oraşului Sânnicolau Mare, Dănuţ Groza, a anunţat că a fost lansat în liciatţie proiectul…

13 ore ago

Weekend rece în toată țara. În Banat vor fi valori pozitive

Iarnă în toată puterea cuvântului în țară. În Banat însă, vremea va fi mai blândă…

13 ore ago