Categories: Economic

Parc logistic de langa Timisoara, parte intr-o tranzactie de 9 milioane de euro

Vânzarea unuia dintre cele mai mari centre logistice din zona Timişoarei va fi parte a unei tranzacţii apreciată în piaţă la 9 milioane de euro. Parcul Logistic Olympian va fi cedat de cei de la Helios Phoenix către fondul de investiţii Secure Property Development & Investment.

Secure Property Development & Investment este la un pas de a termina tranzacţia prin care achiziționează parcurile logistice operate sub numele de Olympian la Timişoara, Bucureşti şi Braşov, în cadrul unei tranzacţii de aproape 9 milioane de euro. Portofoliul însumează 100.000 de metri pătraţi de spaţii de depozitare şi birouri în cadrul unuia dintre cele mai de succes domenii actuale din economia românească. Fondul de investiţii deţine deja în România proprietăţi estimate la 50 de milioane de euro. Parcul logistic Olympian de lângă Timişoara a fost deţinut iniţial de GE Capital şi cei de la Helios Phoenix, fiind ulterior preluat de cel de-al doilea fond de investiţii. Suprafaţa totală a complexului este de 17 hectare, fiind închiriat integral. Centrul logistic este situat pe drumul naţional dintre Timişoara şi Lugoj, în apropierea localităţii Remetea Mare. (sursa foto: www.depozitinfo.ro)

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Tragedie la Moșnița: s-a răsturnat cu mașina și a murit

Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…

5 ore ago

Universitatea de Vest din Timișoara lansează programul de pregătire gratuită pentru BAC, consiliere și oportunități academice pentru mii de elevi

Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…

7 ore ago

Spectacol sub panou! Timișoara bate Ploieștiul în prelungiri

A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…

7 ore ago

Codul de procedură fiscală în domeniul eșalonărilor la plată s-a modificat. Se dorește eliminarea tratamentelor fiscale preferențiale

Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…

7 ore ago

Autostrada A1, plină de gropi periculoase în asfalt. DRDP Timișoara ne anunță că le astupă cu soluții temporare/VIDEO

Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…

7 ore ago

Conform DEX: Cel mai bun fotbalist – Nicolae Robu

Când un primar se laudă că a atras sute de milioane de euro investiții din…

9 ore ago