targ de craciun
Târgul de Crăciun din Timișoara va începe mâine, 1 decembrie, de Centenar. Zilnic, timp de mai bine de o lună, până în 10 ianuarie, între orele 10.00 – 22.30, produsele a aproape 100 de comercianți vor putea fi achiziționate de cei care vor călca pragul târgului. Piața Victoriei, parcarea Modex și Piața Libertății vor fi locurile unde, în cadrul Târgului de Crăciun, au fost programate diverse evenimente muzicale, spectacole pentru copii etc.
Cea de-a XII-a ediție a târgului va fi deschisă de artiști consacrați, precum Ștefan Bănică, Alexandra Stan și Bosquito, într-un spectacol dedicat celor 100 de ani de la Marea Unire. Deschiderea va avea loc de la ora 15.30 și va mai cuprinde momente folclorice din toate zonele României. În fața timișorenilor vor veni ansamblurile Timișul, Doina Timișului, Ghiocelul, Semenicul, dar și artiști precum Mariana Deac, Ilie Medrea (Ardeal), Silvana Râciu (Oltenia), Petricu Miulescu Irimica, Mihalea Petrovici, Ramona Vita și Dumitru Stoicănescu.
Tot în cadrul Târgului de Crăciun, în Piața Libertății se va putea schia pe un patinoar cu o suprafață de 600 de metri pătrați. Printre momentele mult așteptate, mai ales de copii – pentru care au fost pregătite numeroase evenimente (vezi programul) – se numără sosirea lui Moș Crăciun, ce va avea loc în Piața Victoriei, în 19 decembrie. Venirea Moșului va fi precedată de o producție a Evei Labadi, intitulată „Crăciunul Căpitanului Huck”.
O zi mai târziu, în data de 20 decembrie, va avea loc Rock for Revolution, pe scenă fiind așteptate trupele timișorene Pro Musica, Implant pentru Refuz, Melting Dice și Sanctuar. În ultima zi a anului, de la ora 18.30, va fi sărbătorit Revelionul cu Subcarpați, Baaska, Kamelia, Box Office și Sean Norvis.
Programul Târgului de Crăciun 2018
A fost ger afară, dar și sistemul de termoficare din Timișoara în parametri normali, ne…
Pe mai multe sectoare de drum din Timiș, pe drumurile naționale au apărut mai multe…
CSC Dumbrăvița a câștigat astăzi, scor 2-1, împotriva formației de Liga a III-a Viitorul Arad,…
Am ajuns în momentul în care și Primăria Timișoara trece la folosirea tehnologiei AI pentru…
Suporterul echipei PAOK rănit în tragicul accident de săptămâna trecută pleacă astăzi spre casă. El…
Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș și Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare în Sudură și…