Sport

Unde aţi fost până acum? ACS Poli, victorie entuziasmantă cu Farul

Şi-au adus aminte de Ziua Naţională că ştiu să joace fotbal. Jucătorii lui ACS Poli au făcut un meci mare contra Farului, obţinând o victorie clară, 3-0 (2-0), din păcate doar al doilea succes în 20 de partide, dar destule ca să părăsească ultimul loc al clasamentului.

Bănăţenii au început jocul lansat, Golda şi Drăghici având şanse de gol încă din primele minute. Elanul gazdelor a fost tăiat de accidentarea dură suferită de Dorin Codrea, care a ieşit cu salvarea de pe teren. Farul a avut şansa de a deschide scorul în minutul 21, dar şutul lui Grigoraş a lovit bara! După un şut al lui Bârnoi aproape de ţintă, acesta a găsit o centrare perfectă pentru Denis Golda care a deschis scorul în minutul 32. Oaspeţii nu au replică, iar gazdele au cu asalt poarta marinarilor. Stere a tras lângă bară. Apoi, în minutul 35, Haruţ a centrat perfect din corner, iar Drăghici a pus capul pentru 2-0. Până la pauză Fotescu şi Grigoraş au dat semnul revenirii vizitatorilor, dar tabela nu s-a mai modificat.

Partea secundă a început cu Farul în atac, dar Smaranda şi bara porţii sale s-au opus golurilor. Dobrogenii au atacat mai mult, dar pe contre şi ACS se putea desprinde. În cele din urmă, în minutul 85, când meciul oricum curgea spre victoria amfitrionilor, Giani Stere a reuşit probabil cea mai frumoasă execuţie a sezonului în liga secundă, marcând din foarfecă pentru 3-0. Victorie la scor de forfait pentru bănăţeni, care, totuși, au speranţe de doi bani pentru a se salva de la retrogradare.

În etapa a doua a returului, ACS Poli merge la Brăila unde va încerca să nu piardă pentru a nu rămâne peste iarnă pe ultimul loc.

ACS Poli – SSC Farul 3-0 (2-0) (’32, Golda, ’35, Drăghici, ’85, Stere)

ACS Poli: Smaranda (’68, Contra) – Motreanu, Ivanov, Melinte, D. Filip – Golda, Haruţ, D. Codrea (’19, Pop), Bîrnoi – Stere (’91, Bocșan), Drăghici. Antrenor: Ștefan Nanu.

SSC Farul: Popa – Doumbia, Roumadi, Sabangeanu, M. Tudorică – Zamfir (’17, Licu), M. Fotescu, G. Păun (’77, Dumitrașcu), Al. Grigoraş (c.) (’59, Iani) – Nic. Moise, Jallow. Antrenor: Petre Grigoraş.

Share
Published by
Alin Toader

Recent Posts

Bătaie cu izuri fotbalistice și de dragoste în Complex. Băiatul unei consiliere din Dumbrăvița, băgat în spital

Fapte reprobabile în noaptea de sâmbătă spre duminică într-un club din zona Complexului Studențesc. Un…

52 de minute ago

Lotul 2 din reabilitarea căii ferate Caransebeș – Arad avansează semnificativ. Cel de la Timișoara a ajuns la puțin peste 18%

Stadiul lucrărilor de reabilitare a celor patru loturi de ale ferată dintre Caransebeș – Timișoara…

2 ore ago

Începănd de luni, restricții rutiere în mai multe zone din oraș

La solicitarea Aquatim, Comisia de circulație din cadrul Primăriei Municipiului Timișoara a avizat restricționarea traficului…

5 ore ago

CSM Lugoj a uitat să mai câștige! A cincea înfrângere la rând

Departe de forma din alte vremuri. Corona Brașov câștigă în etapa din weekend, clar, în…

5 ore ago

Centrul NeuroConnect – acolo unde educația începe cu relația dintre părinte și copil

Familia este primul loc în care copilul învață ce înseamnă siguranța, iubirea și apartenența. Este…

7 ore ago