Accidente

Accident grav în Calea Torontalului din Timișoara. Cinci persoane, între care doi copii, transportate de urgență la spital / FOTO

Accident grav, la primele ore ale dimineții, în Calea Torontalului din Timișoara. Cinci persoane au fost transportate de urgență la spital în urma coliziunii dintre un microbuz și un autoturism. Printre persoanele rănite se numără și doi copii.

Incidentul s-a produs în apropierea benzinăriei Petrom, de la intrarea în Timișoara, pe DN6. Un bărbat în vârstă de 40 de ani, care se afla la volanul unui autoturism, a ieșit din peco, apoi nu s-a asigurat la schimbarea benzilor de circulație. Mașina a fost lovită în plin de un microbuz condus regulamentar de un tânăr în vârstă de 28 de ani.

În urma impactului au fost rănite cinci persoane. Cei doi minori și o femeie, aflați în autoturism, respectiv doi adulți din microbuz, au fost transportați de urgență la spital. Șoferii autovehiculelor și alți doi pasageri au scăpat teferi. „Un bărbat de 40 de ani conducea un autoturism, la ieșirea dintr-o stație de carburant nu s-a asigurat la schimbarea benzilro de circulație, intrând în coliziune cu un microbuz condus de un bărbat în vârstă de 28 de ani. În urma impactului cinci persoane au fost transportate la spital, între care doi minori și trei adulți”, a transmis Aurora Voicilă, purtător de cuvânt al IPJ Timiș.

La fața locului au intervenit echipaje ale poliției, 6 ambulanțe – 3 SAJ și 3 SMURD – și o autospecială de stingere cu apă și spumă cu modul de descarcerare. Circulația s-a desfășurat cu dificultate timp de zeci de minute bune. Oamenii legii au întocmit dosar penal pentru vătămare corporală din culpă.

Share
Published by
Dan Oancia

Recent Posts

Prețul stabilității iluzorii: de ce guvernarea prin ezitare ne împiedică să avansăm

România nu este condusă de o coaliție. Este administrată printr-un armistițiu administrativ cu program zilnic, unde…

52 de minute ago

AS Tour Timişoara vă invită la un sejur de vis în care să descoperiţi secretele Deltei Dunării

În mai 2026, când Delta Dunării înflorește, păsările se întorc acasă, iar nuferii colorează canalele,…

O oră ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 7 februarie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 07.02.2026, unde se vor executa reparaţii…

2 ore ago

Ioan Mateescu a rămas singurul candidat pentru şefia Asociației Județene de Fotbal Timiș. Şi-a constituit echipa de vicepreşedinţi

Ioan “Mateo” Mateescu şi-a depus astăzi oficial dosarul de candidatură pentru funcția de președinte al…

16 ore ago

O sugestie interesantă din partea Visit Timiș la final de săptămână: sunteți invitați într-un oraș cu totul special

Weekend-ul acesta profităm de vremea bună și Visit Timiș are o sugestie interesantă pentru toți…

17 ore ago

Primăria Timișoara pregătește reabilitarea clădirii ”Școlii Mici”, pentru a o transforma în grădiniță

Clădirea ”Școlii Mici” din cartierul Plopi va primi o nouă șansă pentru a găzdui activități…

17 ore ago