Sport

Noroc cu Puşcaş! Am tremurat chiar şi pentru o victorie cu Malta

Greu la deal cu jucători aşa mai mici! România învinge Malta cu 1-0 în etapa a VI-a din preliminariile pentru Euro 2020 şi mai are de tras mult pentru calificare. Fără ambiţie şi determinare, tricolorii au obţinut trei puncte importante, dar după un joc destul de modest. Puşcaş a salvat Naţionala, dar şi Tătăruşanu… la două şuturi periculoase ale maltezilor.

Victorie chinuită obținută de naționala României împotriva Maltei, în preliminariile pentru Europeanul de anul viitor. Tricolorii au ieşit repede la atac pe stadionul din Ploieşti, dar Florin Andone l-a făcut mare pe portarul advers. Ianis Hagi şi George Puşcaş nu au fost mai inspiraţi la finalizare. Ratările se puteau răzbuna. Autor al unor parade de senzaţie cu Spania, Ciprian Tătăruşanu a fost pus la grea încercare şi de maltezi. La pauză s-a intrat cu o remiză albă. Totuşi, România a dat un gol perfect valabil prin Răzvan Marin, anulat aiurea pentru ofsaid la Andone.

Puşcaş a marcat la practic prima fază din partea secundă, după un corner executat de Ianis, demonstrând că viitor avem, dar urmează să vedem ce facem cu el. Apoi, ritmul şi aşa destul de redus a scăzut şi mai mult, iar maltezii au fost periculoşi pe final. În minutul 89, oaspeţii au şi marcat, dar golul a fost anulat pentru ofsaid.

Aşadar, victorie cu emoţii, iar tricolorii mai au patru meciuri în această toamnă, în Feroe, în Spania şi acasă cu Suedia şi Norvegia. Greu, foarte greu pentru locul secund în grupă.

România (4-4-2): Tătărușanu – Chipciu, Rus, Chiricheș, Ștefan – Cicâldău, Marin, Bordeianu, Hagi – Andone, Pușcaș

Rezerve: I. Radu, Niță – Benzar, Toșca, Nedelcearu, Stanciu, Grozav, Keșeru, Păun, Anton, C. Deac, A. Maxim

Antrenor: Cosmin Contra

Share
Published by
Alin Toader

Recent Posts

Fetele de la CSM Lugoj au dezamăgit în ultima etapă a sezonului regular

Departe de forma arătată anii trecuți, departe și de o performanță decentă, poate chiar în…

O oră ago

CFR Timișoara, generația 2015, performanță deosebită în Chișineu Criș

Una din cele mai bune generații de juniori din țară, CFR 2015, și-a demonstrat valoarea…

O oră ago

Totul e bine când se termină cu bine! SCM Poli bate în ultimul minut Vasluiul

Meci intens în etapa a 16-a a Ligii Zimbrilor la handbal masculin, în Sala Constantin…

2 ore ago

Cu un ceas floral nu faci primăvara, dar afli ora în politica timișoreană

Primarul Dominic Fritz a refuzat puțin nepoliticos oferta președintelui CJ Timiș, Alfred Simonis. Una dintre…

4 ore ago

Asociația Buletin de Anina – vocea unei comunități și energia unei generații care vrea să schimbe lucrurile

Există comunități mici în care schimbarea pare uneori dificilă. Locuri în care oportunitățile sunt limitate,…

5 ore ago

La doar două minute de al treilea succes consecutiv! Dumbrăvița, egalată pe final la Buftea, de Tunari

CSC Dumbrăvița se întoarce cu un punct de la Buftea, în urma disputei cu CS…

18 ore ago