Cultura

La Timişoara se întâlnesc cei mai buni caricaturişti de pe şase continente

Cea de a şaptea ediţie a Salonului Internațional de Caricatură de Presă și Arte Vizuale Satirice se pregăteşte pentru publicul timişorean, amatorii acestui gen fiind aşteptaţi în perioada 18 – 20 octombrie, la Bastionul Theresia. Vor fi expuse lucrările a peste 300 de artişti, din 70 de ţări.

Evenimentul e organizat de Muzeul Național al Banatului în parteneriat cu Fundația Popas, Consiliul Județean Timiș și Uniunea Artiștilor Plastici din România.

Printre artiștii internaționali, invitați ai maestrului Ștefan Popa Popas, care vor fi prezenți la cea de-a VII-a ediție a ”Salonului Internațional de Caricatură de Presă și Arte Vizuale”, se numără Antonio Calderon – Spania, Tomas Gallego – Spania, Rudy Gheysens – Belgia, Jean Plantu – Franța, Grigori și Ilya Katz – Israel, Constantin Ciosu și Mihai Pînzau – România sau Jugoslav Vlahovici – Serbia. La ediția de anul acesta a salonului vor fi prezenți artiști de pe șase continente.

Programul salonului începe vineri, 18 octombrie 2019, la ora 16,00, cu deschiderea Muzeului Popa’s, în noua sa formă, iar la ora 16.30 este programată deschiderea Salonului Internațional de Caricatură de Presă și Arte Vizuale Satirice. La ceremonie sunt aşteptaţi Tudor Gheorghe, Ioan Bocșa, Aura Twarowska, Dorel Vișan, Helmuth Duckadam și Elisabeta Lipă, Mihai Tatulici și autorități locale.

În cadrul acţiunii vor fi prezentate caricaturi live executate de artiștii prezenți, dar și o școală de caricatură.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

SELLification4EDUcation – educația inteligentă se construiește prin profesori susținuți

Educația începe cu oamenii care o fac posibilă Educația nu se schimbă prin reforme rapide…

2 ore ago

VIDEO: Accident grav în Timișoara. Două persoane au ajuns la spital

Dublu impact... Un șofer nehotărât a produs haos într-o intersecție din Timișoara, iar două persoane…

21 de ore ago

Cum se depune Declarația Unică 212 la Finanțe. Contribuabilii cer tot mai des lămuriri

Peste 80% din totalul de 23.000 de contribuabili care au interacționat în primele 7 zile…

21 de ore ago

Centrul de expertiză pentru bolile rare de la Spitalul de Copii Timișoara va fi recertificat de Ministerul Sănătății

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat recertificarea centrului de expertiză pentru bolile rare (CEBR) de…

21 de ore ago

Au fost recepționate noile rame electrice care vor circula de la Timișoara pe calea ferată/Foto

Reprezentanții Autorității pentru Reformă Feroviară au făcut recepția preliminară a două garnituri de tren produse…

22 de ore ago

Vreme „accesibilă” în weekend. Vom avea temperaturi „blânde”

Iarna vrea să mai rămână, februarie fiind o lună rece, dar primăvara dă semne că…

22 de ore ago