„Mă bucur că am ocazia sa particip la acest campionat mondial și că am ocazia să reprezint țara și orașul Timișoara. Sper că vom putea să facem o performanță notabilă, adică să ajungem printre primele țări din lume”, spune pentru site-ul clubului Alexandru Coconea.
La startul competitiei sunt prezente câte 20 de echipe, în cele două concursuri, printre care se află naționalele țării noastre (feminină și masculină). România se numără printre cele sapte națiuni care sunt reprezentate atât in turneul masculin, cât și în cel feminin, alături de China, Italia, Olanda, Ucraina, Mongolia și Rusia, ultima fiind deținătoarea trofeelor mondiale.
În competiția masculină, România este reprezentată de Stefan Bîrloveanu, Alexandru Coconea, Sebastian Costeiu si Cristian Mâinea. Echipa tricoloră va evolua în Grupa B, alături de China, Letonia, SUA și Kazahstan. Primele două clasate din fiecare grupă vor accede în sferturile de finală.
Programul băieților noștri este următorul:
Joi, 3 octombrie, China – România (ora 16:50)
România – SUA (ora 18:55)
Sâmbătă, 5 octombrie, România – Letonia (ora 18:55)
Kazahstan – România (ora 20:25)
Toate meciurile vor fi transmise in regim live-streaming de canalul youtube al FIBA 3×3.
În vara acestui an, Alexandru Coconea a făcut parte și din naționala 5×5 a României, la categoria U20. Tricolorii au jucat la Campionatul European, grupa valorică B.
Anul 2025 a fost unul plin de lucrări de întreținere pentru cei de la Colterm.…
Timișorenii s-au arătat extrem de interesați de nivelul impozitelor pe care vor trebui să le…
În primăvară acestui an este programată demararea lucrărilor de reabilitare a pasajului de la strada…
În fine, fostului primar al Timişoarei, Nicolae Robu, i-au ieşit „sondajele” cu care ne-a obişnuit…
De la consultații de rutină și investigații de diagnostic, până la servicii complexe integrate de…
Consiliul Județean Timiș a numit un nou director la Direcția de Drumuri, Transport și Mediu.…