Reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate (CJAS) Timiș le cer asiguraților să limiteze, pe cât posibil, deplasările la sediul instituției. Documentele se pot trimite online sau prin poștă.
Pentru dobândirea calității de asigurat, documentele necesare pot fi transmise astfel:
• prin poștă la adresa: CJAS Timiș, str. Corbului Nr. 4, Loc. Timișoara, jud. Timiș, cod poștal 300239
• prin e-mail: sef.asigurati@cjastm.ro
• Fax:0256/492115.
Tinerii cu vârsta cuprinsă între 18-26 de ani au nevoie de copie act de identitate și un document valabil din care să rezulte că au calitatea de elev sau student, coasigurații pot trimite copie act de identitate, documente care să ateste relația de rudenie sau căsătoria cu persoana asigurată, declarație pe propria răspundere că nu realizează venituri proprii, precum și o declarație pe propria răspundere a persoanei asigurate prin care aceasta declară că are în întreținere persoana respectivă, iar persoanele cu dizabilități copie act de identitate și certificatul care atestă încadrarea într-un grad de handicap.
Bolnavii cu afecțiuni incluse într-un program național de sănătate pot trimite pe adresele de mai sus copie act de identitate și adeverință medical eliberată de medical curant sau medical coordinator al programului de sănătate. femeile însărcinate – copie act de identitate și adeverință medicală, iar șomerii: copie act de identitate, decizia sau adeverința de șomaj.
Pentru eliberarea cardului European de sănătate documentele necesare sunt: copie carte de identitate, cerere tip completată. Persoanele care solicită cardul european trebuie să fie asigurate.
Pentru orice informații legate de cardul European puteti suna la numărul de tel: 0736203679.
Dacă v-ați bucurat de ieftinirea carburanților din ultimele zile, nu sperați să rămână prea multi…
Duminică, 28 decembrie 2025, în jurul orei 06:15, polițiștii au fost sesizați cu privire la…
Dacă ar fi să ilustrez anul 2025, ba chiar şi ultimii 36 de ani, rezumându-mă…
Există momente în copilărie care rămân pentru totdeauna: prima minge prinsă corect, primul gol marcat,…
Cu finanțare din PNRR, Consiliul Județean Timiș ridică la Giroc un nou sediu, modern, pentru…
Municipalitatea timișoreană caută o firmă de specialitate care să se ocupe de rețeaua de date…