Administratie

Noul pod peste Bega de la ISHO a primit aprobarea Ministerului Transporturilor

Viitoarele poduri timişorene din zona cartierului ISHO, care se ridică între bulevardul Take Ionescu şi Canalul Bega, au mai făcut un pas spre a deveni realitate. Ministerul Transporturilor şi-a dat acordul pentru viitoarea construcţie. Nicolae Robu anunţa, în 2017, că podul şi pasarela de lângă ar urma să fie realizate în anul 2018.

Noul pod va face parte din inelul 2 de circulaţie al oraşului, ca şi conexiune între strada Baader şi zona Fabric, spre Piaţa Traian. De fapt, vorbim despre două poduri, unul pentru traficul auto, respectiv unul pentru traficul pietonal şi de biciclete. Urmează să mai fie obţinut avizul de la Administraţia Bazinală de Apă Banat, respectiv cel de la Agenţia de Mediu. Ulterior, se poate trece la organizarea licitaţiei.

Vă reamintim că proiectul acestor poduri a fost realizat integral cu finanţarea investitorului care a realizat ISHO, fiind ulterior donat municipalităţii. Trecerea peste Bega se va lega de un nou drum cu patru benzi care va trece prin complexul de locuinţe şi birouri. Proiectul este numit „o condiţionare legală”, care a fost aplicată pentru aprobarea proiectului imobiliar.

Execuţia şi finanţarea execuţiei noilor poduri va aparţine exclusiv primăriei. Proiectul a fost donat primăriei încă din 2017, atunci edilul şef spunea că podurile vor fi finalizate în 2018.

„În funcţie de momentul în care ne va fi predat vom lansa licitaţia în vederea execuţiei. Poate nu în 2017, dar cu certitudine în 2018 devreme. Aş fi bucuros să şi începem construcţia. E bine şi în 2018, noi ne dori să îl şi terminăm în acel an”, declara Nicolae Robu, în 2017, la prezentarea proiectului noilor poduri.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Explozie la Becicherecu Mic. Un minor a ajuns la spital

Marți, în jurul orei 15:35, ISU Timiș a fost solicitat să intervină pentru asigurare măsuri…

O oră ago

Viceprimarii Timișoarei au explicat locuitorilor din Fabric cum se va face regenerarea zonei. Lucrările vor fi ”fazate”

Reprezentanții Primăriei Timișoara a bifat și întâlnirea cu cetățenii din zona Piața Traian și cele…

5 ore ago

CJ Timiș pregătește ridicarea unui prim adăpost pentru animale, la Grabaț. Nu se va recurge la eutanasiere, dar se va promova adopția/FOTO

Consiliul Județean Timiș pregătește includerea în bugetul pe acest an a sumelor necesare în vederea…

5 ore ago

Primăria Timișoara scoate la licitație 11 spații comerciale din clădiri istorice, cu chiriile de la 5 la 16 euro pe metru pătrat

Primăria Timișoara scoate la licitație 11 spații cu destinație comercială sau de servicii, aflate în…

6 ore ago

UPT Campus Creativ organizează un dialog deschis între Nicu Ștefănuță, vicele Parlamentului European, și Florin Drăgan, rectorul Politehnicii

Dialog pentru viitor. Universitatea Politehnica Timișoara, prin programul UPT Campus Creativ, aduce în fața publicului…

6 ore ago

Ce preferă românii la cumpărarea unei locuințe. 120.000 de euro, două camere și o zonă cât mai bună

Românii caută locuințe la un preț cât mai bun, iar pentru aceasta sunt dispuși să…

7 ore ago