Administratie

O creaţie ciudată care este considerată obiect de artă, expusă în Piaţa Unirii, a scandalizat opinia publică din Timişoara/FOTO

Mai mulţi timişoreni s-au arătat oripilaţi de ceea ce în opinia unora, inclusiv a creatorilor, ar trebui să reprezinte obiect de artă. În zona Pieţei Unirii a fost adusă şi expusă un fel de creaţie de artă care, se pare, poartă numele de „Furnicarul penticostal”, o realizare a grupului Baraka, care nu s-a făcut remarcat decât prin tot felul de asemenea bizarerii menite să le aducă notorietate prin şocarea audienţei.

Hidoşenia, care are instalată pe ceea ce ar trebui să fie capul „furnicarului” şi o coroană cu o cruce, a fost miercuri instalată în faţa Casei Artelor, pentru ca joi să fie mutată de acolo chiar în Piaţa Unirii, în faţa Muzeului de Artă. Aşa cum era de aşteptat, o asemenea… operă de artă a adunat o grămadă de comentarii şi mesaje critice. De asemenea, mulţi s-au întrebat cum a putut ajunge aşa ceva pe străzile zonei istorice pietonale a Timişoarei.

Se pare că această creaţie ar fi primit aprobarea din partea Primăriei Timişoara, dar nu şi de la Direcţia de Cultură Timiş, lucru confirmat şi de directorul acesteia, Sorin Predescu.

„Această lucrare expusă în spațiul public (zona protejată de monumente istorice) nu are avizul Direcției Județene pentru Cultură Timiș. Mă îndoiesc că ar fi cerut aprobarea Muzeului de Arta ce îi constituie fundal. Are în schimb aprobarea Primăriei Timișoara”, a anunţat Predescu, printr-o postare pe Facebook.

Grupul Baraka nu a reuşit să devină cunoscut decât apelând la diferite manifestări şi creaţii menite să producă scandaluri şi şoc. Un astfel de moment a avut loc în 2018 la Festivalul Revolution, cu o expoziţie cu penisuri şi cruci, ulterior interzisă de organizatori. De asemenea, la o expoziţie la Bucureşti au expus un câine mort, un mulaj spuneau atunci cei care au produs acea idée bizară, în ceea ce s-ar fi dorit să fie un manifest împotriva violenţei. Expoziţia respectivă a fost denumită „Sex with God”

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Tragedie la Moșnița: s-a răsturnat cu mașina și a murit

Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…

8 ore ago

Universitatea de Vest din Timișoara lansează programul de pregătire gratuită pentru BAC, consiliere și oportunități academice pentru mii de elevi

Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…

10 ore ago

Spectacol sub panou! Timișoara bate Ploieștiul în prelungiri

A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…

10 ore ago

Codul de procedură fiscală în domeniul eșalonărilor la plată s-a modificat. Se dorește eliminarea tratamentelor fiscale preferențiale

Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…

10 ore ago

Autostrada A1, plină de gropi periculoase în asfalt. DRDP Timișoara ne anunță că le astupă cu soluții temporare/VIDEO

Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…

10 ore ago

Conform DEX: Cel mai bun fotbalist – Nicolae Robu

Când un primar se laudă că a atras sute de milioane de euro investiții din…

12 ore ago