Un singur român nominalizat, dar ce onoare! Gheorghe Hagi (55 de ani) a fost nominalizat de prestigioasa revistă France Football pentru a face parte din echipa „Ballon d’Or Dream Team”.
Hagi se luptă cu nume uriașe pentru unul dintre cele două locuri disponibile pentru postul de mijlocaș ofensiv. Iată ceilalți jucători nominalizați pentru postul de mijlocaș ofensiv: Roberto Baggio, Bobby Charlton, Alfredo Di Stefano, Enzo Francescoli, Ruud Gullit, Andres Iniesta, Raymond Kopa, Laszlo Kubala, Diego Maradona, Alessandro Mazzola, Pele, Michel Platini, Ferenc Puskas, Gianni Rivera, Juan Alberto Schiaffino Socrates, Francesco Totti, Zico și Zinedine Zidane., anunță digisport.ro.
În 1994, după Campionatul Mondial din SUA, Gheorghe Hagi s-a clasat pe locul 4 în cursa pentru Balonul de Aur. Bulgarul Hristo Stoicikov a câștigat în acel an prestigiosul trofeu.
Gheorghe Hagi este în continuare considerat „Regele” fotbalului românesc și cel mai bun jucător român din toate timpurile. Rămâne golgheterul echipei naţionale, la egalitate cu Mutu (35 de goluri în 125 de selecții) şi este printre puţinii jucători care au jucat atât pentru Real Madrid, cât şi pentru Barcelona. Şi-a încheiat cariera la Galatasaray, în 2001, după 5 sezoane în care a cucerit 4 titluri, două Cupe, două Supercupe, Cupa UEFA şi a doua Supercupă a Europei din carieră. Lider al Generaţiei de Aur, Hagi a participat alături de naţională la 3 Campionate Mondiale şi la 3 Europene.
Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…
Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…
Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…
Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…
Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…
Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…