Sănătate

Peste o sută de persoane infectate cu COVID-19, în Timiş, în ultimele 24 de ore. Din ce localităţi sunt

La nivelul judeţului Timiş, în ultimele 24 de ore, 105 persoane au fost diagnosticate cu COVID-19, iar nu 76, cum s-a prezentat la nivel naţional. De altfel, DSP Timiş a luat legătura cu INSP pentru a corecta bilanţul. Dintre persoanele infectate, 62 sunt din Timişoara.

Cele 105 persoane infectate din Timiş sunt din:

Timișoara – 62;

Giroc-5;

Dumbrăvița, Lugoj, Iecea Mare – câte 3;

Buziaş, Comloșu Mare, Teremia Mare, Chișoda (Giroc) – câte 2;

Peciu Nou, Banloc, Foieni, Belinţ, Jena(Găvojdia), Biled, Nadrag, Periam, Ianova (Remetea Mare), Carani (Sânandrei), Dudeștii Noi, Săcălaz, Gătaia, Calacea, Gherman (Jamu Mare), Pesac, Sânnicolau Mare, Ciacova, Moșnița Nouă, Saravale, Mănăștiur – câte una.

Vestea bună este că, în ultimele 24 de ore, în Timiş nu a murit nicio persoană din cauza coronavirusului.

În cursul zilei de ieri au fost carantinate, în județul Timiș, un număr de 156 persoane și au intrat în izolare 94 persoane.

Alte date privind situația epidemiologică, la nivelul județului Timiş:

Numărul de persoane confirmate COVID-19 în ultimele 24 de ore: 105.

Număr de teste: 1.345

În această dimineață, numărul total de persoane internate confirmate COVID-19: 178

Număr persoane internate la ATI: 18

Numărul de cadre medicale confirmate COVID-19 in ultimele 24 de ore: 0

Numărul de anchete epidemiologice finalizate, în ultimele 24 de ore: 56

Numărul de anchete epidemiologice în curs de desfășurare, în ultimele 49 de ore: 49

Rata de infectare la mia de locuitori este 0,83.

 

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

VIDEO: Accident grav în Timișoara. Două persoane au ajuns la spital

Dublu impact... Un șofer nehotărât a produs haos într-o intersecție din Timișoara, iar două persoane…

7 ore ago

Cum se depune Declarația Unică 212 la Finanțe. Contribuabilii cer tot mai des lămuriri

Peste 80% din totalul de 23.000 de contribuabili care au interacționat în primele 7 zile…

7 ore ago

Centrul de expertiză pentru bolile rare de la Spitalul de Copii Timișoara va fi recertificat de Ministerul Sănătății

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat recertificarea centrului de expertiză pentru bolile rare (CEBR) de…

8 ore ago

Au fost recepționate noile rame electrice care vor circula de la Timișoara pe calea ferată/Foto

Reprezentanții Autorității pentru Reformă Feroviară au făcut recepția preliminară a două garnituri de tren produse…

8 ore ago

Vreme „accesibilă” în weekend. Vom avea temperaturi „blânde”

Iarna vrea să mai rămână, februarie fiind o lună rece, dar primăvara dă semne că…

9 ore ago

Începând de luni, restricții de circulație bulevardul 16 Decembrie 1989

La solicitarea S.C Aquatim S.A, Comisia de circulație din cadrul Primăriei Timișoara a avizat restricționarea…

9 ore ago