Sănătate

În Timiş, 288 persoane infectate cu Sars-Cov-2, în ultimele 24 de ore. Din ce localităţi sunt

În judeţul Timiş, în ultimele 24 de ore, au fost confirmate 288 de noi cazuri de infecţii cu Sars-Cov-2, fiind efectuate 1.844 de teste. În Timişoara au fost raportate 1175 de noi infectări. Rata de infectare în Timiş a ajuns la 3,44, după ce în ziua precedentă a fost 3,41.

Persoanele infectate din judeţul Timiş sunt din următoarele localităţi:

Timișoara –175;

Giroc- 12;

Lugoj -10;

Dumbrăvița –9;

Ghiroda-7;

Sânandrei-6, Moşniţa Nouă- 6;

Lovrin-5;

Săcălaz- 4, Dudeștii Vechi-4;

Sânmihaiu Român – 3, Dudeștii Noi-3, Giarmata-3, Cărpiniș -3, Ciacova-3;

Becicherecu Mic-2, Peciu Nou-2, Cenei -2, Jamu Mare -2, Gătaia -2;

Făget-1, Sânnicolau Mare -1,  Boldur-1, Bucovăț -1, Comloșu Mare-1, Darova-1, Dumbrava-1, Fibiș-1, Găvojdia-1, Giulvăz-1, Lenauheim-1, Liebling-1, Mănăștiur-1, Nădrag-1, Orțișoara -1, Otelec-1, Periam -1, Sacoșu Turcesc-1, Şandra-1, Sanpetru Mare-1, Stiuca-1, Tomnatic-1, Topolovățu Mare-1, Variaș-1, Voiteg-1.

Numărul total de decese a ajuns la 572, după ce, în ultimele 24 de ore, au murit patru persoane din cauza coronavirusului.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori a ajuns la 3,44.

În cursul zilei de ieri au fost carantinate, în județul Timiș, un număr de 122 persoane și au intrat în izolare 276 persoane.

Alte date privind situația epidemiologică, la nivelul județului Timiș, în contextul pandemiei COVID-19, se prezintă astfel:

Număr de teste: 1844;

În această dimineață, numărul total de persoane internate confirmate COVID-19: 315;

Număr persoane internate la ATI: 64;

Numărul de cadre medicale confirmate COVID-19 in ultimele 24 de ore: 12.

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Ghiroda a început pregătirea și va disputa șase partide amicale

Una din echipele de top din județul Timiș și-a reluat pregătirea încă de la începutul…

6 ore ago

Zeci de localități din Timiș nu au medic de familie. Președintele Colegiului Medicilor cere implicarea autorităților

Medicina de familie, domeniul care ar trebui să fie unul dintre pilonii sănătății, are în…

9 ore ago

Doi artiști timișoreni reprezintă, prin intermediul unei expoziții, România la Bienala de artă de la Veneția

România va fi reprezentată la ediția cu numărul 61 a Bienalei de Artă de la…

10 ore ago

Dragoste de mamă. Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare Timișoara a primit o donaţie de un milion de euro de la mama sa

Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare din Timișoara, medicul Tudor Constantin Luca, a primit de la…

10 ore ago

A fost lansată licitaţia privind reabilitarea zonei centrale a oraşului Sânnicolau Mare, proiect de 5,5 milioane de euro

Primarul oraşului Sânnicolau Mare, Dănuţ Groza, a anunţat că a fost lansat în liciatţie proiectul…

12 ore ago

Weekend rece în toată țara. În Banat vor fi valori pozitive

Iarnă în toată puterea cuvântului în țară. În Banat însă, vremea va fi mai blândă…

12 ore ago