Accidente

Aterizare de urgență pe Aeroportul Internațional Timișoara, după ce unei pasagere i s-a făcut rău/UPDATE. Avionul va ajunge la destinație cu o întârziere de patru ore

O cursă aeriană operată de compania Tarom, care zbura între București și Madrid, a aterizat, joi dimineața pe Aeroportul Internațional Timișoara. Operațiunea a avut loc după ce unei pasagere i s-a făcut rău.

”Astăzi, 21 ianuarie 2021, ora 09.49, cursa aeriană a companiei Tarom ce efectua un zbor pe ruta București-Madrid, cu 183 de pasageri, a aterizat la Timișoara, pentru o urgență medicală intervenită la unul dintre pasageri. Urmează ca aeronava să decoleze de la Timișoara în scurt timp”, a comunicat AIT.

Cererea de aterizare de urgență venită din partea piloților a fost aprobată, iar persoana a fost preluată de ambulanță. Cursa aeriană va fi reluată și pasagerii să ajungă la destinație, în Spania. Aceasta urma să aibă loc după ce aeronava a fost dezinfectată, pasagerii și personalul Tarom de la bord fiind coborât. Aceasta, după ce un prim test rapid făcut femeii a arătat prezența coronavirus. Ea a fost condusă la Spitalul Municipal, fiind suspectă de un infarct.

UPDATE. Avionul va ajunge la destinație cu o întârziere de patru ore

Compania Tarom, care opera zborul programat pe București OTP – Madrid MAD cu 183 de pasageri, va avea o întârziere de aproximativ 4 ore.

”Aeronava Boeing 737-800NG YR-BGK a decolat la ora programată, însă la scurt timp după a fost identificată o problemă medicală la bord, un pasager manifestând stări de rău și pierderea cunoștinței. În acest sens, pentru siguranța pasagerilor și în conformitate cu reglementările în vigoare, echipajul a luat decizia aterizării pe aeroportul Timișoara TSR. După aterizarea la Timișoara, pasagerul a fost preluat de către angajații Serviciul Mobil de Urgență, Reanimare și Descarcerare, în vederea transportării către cea mai apropiată Unitate de Primiri Urgențe”, au anunțat cei de la Tarom.

Compania a informat că toți pasagerii zborului RO415 au prezentat un test negativ RT-PCR la îmbarcare (inclusiv pasagerul menționat). Aeronava TAROM părăsise spațiul aerian al României când echipajul a luat decizia aterizării la Timișoara, iar echipajul de cabină s-a asigurat pe toată durata zborului că toți pasagerii poartă regulamentar masca de protecție, acoperind gura și nasul.

Pasagerului TAROM menționat i s-a administrat măsurile de prim ajutor de către echipajul de cabină și echipajul avionului a dispus notificarea reprezentanților Direcției de Sănătate Publică, ca măsură suplimentară de protecție, pentru a proceda la dezinfecția aeronavei.

Pasagerii zborului au fost debarcați pentru ca aceste măsuri de siguranță să fie aplicate, urmând ca după finalizarea dezinfecției aeronavei pasagerii să fie îmbarcați în vederea decolării și continuării zborului către Madrid.

 

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Tragedie la Moșnița: s-a răsturnat cu mașina și a murit

Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…

15 ore ago

Universitatea de Vest din Timișoara lansează programul de pregătire gratuită pentru BAC, consiliere și oportunități academice pentru mii de elevi

Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…

16 ore ago

Spectacol sub panou! Timișoara bate Ploieștiul în prelungiri

A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…

16 ore ago

Codul de procedură fiscală în domeniul eșalonărilor la plată s-a modificat. Se dorește eliminarea tratamentelor fiscale preferențiale

Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…

16 ore ago

Autostrada A1, plină de gropi periculoase în asfalt. DRDP Timișoara ne anunță că le astupă cu soluții temporare/VIDEO

Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…

17 ore ago

Conform DEX: Cel mai bun fotbalist – Nicolae Robu

Când un primar se laudă că a atras sute de milioane de euro investiții din…

19 ore ago