Primăria Timişoara

Centrul de Proiecte Timișoara a dat și banii pentru proiectele de tineret

Un număr de 18 din cei  27  aplicanți la vor împărți suma de un milion de lei de la bugetul local al Timișoarei acordată sub formă de finanțare nerambursabilă de la bugetul local, pe Apelul5/2021 Tineret. Proiectele câștigătoare sunt realizate de tineri sau sunt pentru tineri și cuprind mai multe domenii: educație non-formală prin muzică, educație civică și critică, tabere tematice, multimedia, integrare profesională, mediu și știintă.

Cei 1 milion de lei vor susține merg către: Asociația Culturală Kabaitan, Asociația CDPP – Centrul pentru Dezvoltare Personală și Profesională, Asociația One Source, Asociația Pedallez, Fundația Județeană pentru Tineret Timiș, Asociația Trib’Art, Liga Studenților din Facultatea de Electronică și Telecomunicații, ESU Board Meeting 81, Asociația Sfera Timișoarei, Asociația Centrul pentru Inovare și Dezvoltare Urbană, Liga Studenților din Facultatea de Automatică și Calculatoare, Asociația Centrul pentru Strategii de Dezvoltare a Tineretului, Asociația Memoria Culturii, Institutul Român pentru Dezvoltarea Tinerilor, Institutul Român de Educație a Adulților, Organizația Studenților din Universitatea de Vest din Timișoara, Fundația Hațegan și Asociația „Liga Studenților din Facultatea de Electrotehnică și Electroenergetică Timișoara”

15 asociații au primit finanțare după prima, iar dupa sesiunea de contestații au trecut peste linie încă trei. Două comisii formate din 6 evaluatori independenți in total, selectati in urma unui apel deschis, au analizat propunerile pentru acest apel. La fiecare sesiune de selecție au participat câte trei specialiști.

Dorim să susţinem participarea activă a tinerilor la viaţa culturală, socială și educațională a orașului, iar prin aceste finantari vrem să incurajam oportunităţile egale de acces la educaţie, dezvoltare, exprimare liberă, integrare sociala, profesionalizare și creație a tinerior”. a declarat Alexandru Boca, inspector programe și proiecte

Pe site-ul Centrului de Proiecte găsiți mai multe detalii despre asociațiile finanțate.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Când succesul devine datorie publică. Filantropie 1.0 – Manual de responsabilitate pentru câștigătorii tranziției

Acest text nu este despre sărăcie. Este despre bogăția care nu își face datoria. Despre…

O oră ago

Unul dintre cele mai îndrăgite evenimente ale sezonului se întoarce la Ghiroda pe 13 decembrie

Primăria și Consiliul Local Ghiroda, în parteneriat cu Asociația ProDatina, organizează sâmbătă, 13 decembrie 2025,…

O oră ago

Sărbătoarea Sfântului Nicolae, protectorul copiilor şi făcătorul de minuni

Pe 6 decembrie întreaga creștinătate îl sărbătorește pe Sfântul Nicolae, unul dintre cei mai iubiţi…

2 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 6 decembrie 2025

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 06.12.2025, unde se vor executa reparaţii…

2 ore ago

Riscurile geopolitice analizate într-un seminar științific la Universitatea “Aurel Vlaicu” din Arad

Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…

15 ore ago

Au lovit și au fugit! Acum, trei tâlhari tineri își așteaptă pedeapsa

Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…

18 ore ago