centura sud
Lucrările de construcție a Centurii Sud de ocolire a Timișoarei se extind în zone noi de pe traseu. Stadiul investiției a ajuns la aproximativ 45% din total.
Antreprenorul care se ocupă cu șantierul variantei de ocolire Timișoara Sud a extins, în prima parte a lunii noiembrie, sectoarele unde s-a așternut primul strat de asfalt și a efectuat lucrări pregătitoare realizării structurii rutiere. Astfel, s-a turnat stratul de bază pe un sector dintre zona Freidorf și DN 59 Timișoara – Șag, precum și între Moșnița Veche și Ghiroda.
În această perioadă s-au executat și lucrări la terasamente pentru amenajarea sensului giratoriu de la DN 59 și la bretelele de acces la conexiunea cu DN 6 Timișoara – Lugoj, precum și la cele două pasaje, unul peste calea ferată din zona satului Chișoda și al doilea din zona Moșnița Nouă (calea ferată Timișoara – Buziaș).
Alte lucrări au mai fost făcute la podețe și pasaje, la rigole, rețele de irigații, consolidări de teren, decofrări, reprofilări de taluz.
După ce luna decembrie a fost mult mai caldă ca de obicei, cel puțin până…
Lecții economice și politice dintr-un an ratat 2025 nu a fost anul crizelor spectaculoase. A…
Credincioşii ortodocși și greco-catolicii îl sărbătoresc în cea de-a treia zi de Crăciun pe Sfântul…
Cel mai tare turneu de minifotbal din Banat revine! Superstar Charity Cup în colaborare cu…
Dincolo de activitatea didactică și de cercetare, spiritul Politehnicii se regăsește și în solidaritate, implicare…
Municipalitatea timișoreană vrea să demareze discuțiile pentru preluarea unei noi clădiri în zona Iosefin, pe…