Cultura

Creația arhitectulului care a desenat Casa Austria sau Grădina Bănățeană, prezentată în cadrul unui film realizat de Ordinul Arhitecților

Contribuția arhitectului Mihai Botescu la dezvoltarea Timișoarei este prezentată de Ordinul Arhitecților din România, filiala teritorială Timiș (OAR Timiș) prin intermediul unui film, parte a unui proiect mai amplu. Acesta este parte a unei serii de mai multe filme prin care se dorește să se scrie astfel o nouă istorie a arhitecturii din această parte a țării.

Prezentarea oficială a filmului are loc astăzi, de la ora 17:30, în Sala multifuncțională a Consiliului Județean Timiș. ”Vis împlinit. Arhitect Mihai Botescu”, este primul dintr-o amplă serie de prezentări ale unor personalități din arhitectura Timișoarei, „Portret Vertical – arhitecți în memoria orașului”, și relevă contribuția arhitectului Mihai Botescu la împlinirea urbană a municipiului de pe malurile Begăi.

Realizat de cineaștii Vasile Bogdan și Grațian Gâldău filmul face parte dintr-o inițiativă a Ordinului Arhitecților din România, Filiala teritorială Timiș care dorește să scrie astfel o nouă istorie a arhitecturii din această parte a țării.

Mihai Botescu este autorul proiectelor unor cunoscute edificii timișorene: Secția de politraumatologie „Casa Austria” și Secția de ortopedie ale Spitalul Clinic Județean din Timișoara, restaurantul „Grădina Bănățeană”, Biblioteca Centrală Universitară, numeroase edificii de cult, lucrări de restaurare din patrimoniul construit al orașului, unele distinse cu premii ale Uniunii Arhitecților din România. Pasionat fotograf de asemenea, arhitectul Mihai Botescu a realizat unele dintre cele mai frumoase albume de prezentare ale arhitecturii Timișoarei.

Accesul la acest eveniment se va face respectând normele de protecție împotriva Corona virus, așa cum specifică legislația în vigoare.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Riscurile geopolitice analizate într-un seminar științific la Universitatea “Aurel Vlaicu” din Arad

Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…

2 ore ago

Au lovit și au fugit! Acum, trei tâlhari tineri își așteaptă pedeapsa

Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…

5 ore ago

Un vârstnic a sfârșit vineri între liniile de tramvai

Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…

7 ore ago

Cadou pentru Sorin Grindeanu. Moţiune de cenzură a “suveraniştilor” împotriva “progresiştilor”

Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…

7 ore ago

Moment istoric: UPT a cumpărat Casa Muhle pe care o va transforma într-o clădire importantă pentru oraș

Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…

8 ore ago

Sâmbătă puteţi descoperi “Timișoara interbelică” într-un nou tur ghidat

Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…

8 ore ago